Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W wyniku niewystarczających dostaw szczepionek przeciw Covid-19 punkty szczepień będą na razie otrzymywać 30 dawek na tydzień. Pozostałe dawki są odkładane do rezerwy, aby można było wykonać drugie wkłucie.
–Resort zdrowia ogłosił, że decyzja o wypłacie odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne ma zostać wydana maksymalnie 60 dni po złożeniu wniosku, świadczenia kompensacyjne będą wynosić od 10 do maksymalnie 100 tys. zł. Do tej pory w Polsce, zdaniem ministra Adama Niedzielskiego, mieliśmy do czynienia z 37 przypadkami NOP, w tym czterema poważnymi i jednym ciężkim.
–Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak apeluje o włączenie kadry placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz placówek wsparcia dziennego do grupy „0” w harmonogramie szczepień przeciwko koronawirusowi.

Gazeta Wyborcza
–Z badanie przeprowadzonego przez UCE Research i SYNO Poland na zlecenie „GW” prawie 56% ankietowanych nie chce przedłużenia ogólnopolskiej kwarantanny zarządzonej w związku z pandemią SARS-CoV-2.
–Europejska Agencja Leków otrzymała od AstraZeneki wniosek o dopuszczenie jej szczepionki przeciw Covid-19 do użycia w UE (umowa na 400 mln dawek). Taka decyzja może zapaść 29 stycznia, co oznaczałoby rozpoczęcie dostaw w połowie lutego. Komisja Europejska ogłosiła również zakończenie wstępnych negocjacji z firmą Valneva (60 mln dawek).