Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Jak podaje „Rz”, do szczepień wraz z grupą „0” kierowani są również pracownicy firm farmaceutycznych, co jest niezgodne z Narodowym Programem Szczepień. Jako osoby niepracujące w bezpośrednim kontakcie z pacjentami i niewykonujące zawodów medycznych, kwalifikują się oni do szczepień w trzecim etapie.

Gazeta Wyborcza
–Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dostała zapewnienie od koncernu Pfizer, że normalne dostawy wrócą od 25 stycznia, a w I kw. dostarczone zostaną wszystkie dawki szczepionki przeciw koronawirusowi zamówione na ten okres. Od 15 lutego dostawy mają wzrosnąć ponad planowane wcześniej liczby.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem ekspertów przygotowujących modele matematyczne analizujące rozwój epidemii powrót klas I–III do nauczania stacjonarnego nie powinien wpłynąć na wzrost liczby zakażeń. Zgodnie z prognozą specjalistów pod koniec stycznia będzie wykrywanych ok. 2,5 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2 dziennie.
–W efekcie zmniejszenia dostaw szczepionek od firmy Pfizer rząd w nadchodzących dwóch tygodniach zmniejszy liczbę szczepionych osób z personelu medycznego do 120–140 tys. zamiast planowanych 330 tys. Zmniejszone dostawy mają potrwać do połowy lutego.

Puls Biznesu
–Firma telemedyczna Healthnomic pozyskała 2,5 mln zł w ramach pierwszej prywatnej emisji mniejszościowego pakietu akcji. Kolejna, mniejsza emisja przygotowywana jest na III lub IV kw. br. Jednym z jej celów będzie poznanie wyceny przed zaplanowanym na ten rok debiutem na New Connect.