Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Prywatne laboratorium genXone poinformowało o zakażeniu brytyjskim wariantem koronawirusa w Małopolsce. Potwierdziła to międzynarodowa baza GISAID zawierająca dane o genomach koronawirusów. Brytyjski wariant jest o 50% bardziej zakaźny, zdaniem amerykańskich epidemiologów w marcu będzie to dominująca odmiana koronawirusa.
–Jak podaje „GW”, w środę miały rozpocząć się szczepienia preparatem Moderny, do szpitali nie dotarła jednak żadna z 29 tys. dostarczonych do Polski dawek. Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Roberta Flisiaka szczepionka Moderny powinna trafić do punktów szczepień w poradniach, aby wyeliminować istniejące w szpitalach ryzyko podania jednej osobie dawek dwóch różnych preparatów.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że niebezpieczeństwo związane z pojawieniem się w Polsce brytyjskiego wariantu koronawirusa jest pod kontrolą, i zapowiedział utworzenie sieci laboratoriów badających koronawirusa w kierunku nowych mutacji.
–Unia Europejska rozważa wprowadzenie kontroli na granicach wewnętrznych – jednym z kryteriów pozwalających zastosować ograniczenie swobodnego przepływu osób miałby być wskaźnik nowych groźnych wariantów koronawirusa. Informacja o występowaniu nowych mutacji miałaby stać się również częścią pakietu danych dostarczanych przez państwa członkowskie do Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.