Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–AstraZeneca nie wywiązała się z kontraktu, w ramach którego miała dostarczyć do UE ponad 100 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi w lutym i marcu – będzie ich ok. 30 mln, dla Polski to ubytek ok. 7 mln dawek szczepionki. Przyczyną mają być niesprecyzowane problemy w belgijskiej fabryce.
–Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego krajowe firmy byłyby w stanie uczestniczyć w łańcuchu produkcji szczepionki przeciw koronawirusowi pod warunkiem dodatkowych inwestycji i współpracy w właścicielem patentu w zakresie otrzymania i wdrożenia licencji.
–Jak podaje „Rz”, rząd rozważa przyznanie farmaceutom prawa do kwalifikowania do szczepień masowych przeciw Covid-19. Dziś uprawnieni do tego są lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Dziennik Gazeta Prawna
–Trybunał Konstytucyjny ogłosił uzasadnienie wyroku z 22 października 2020 r. dotyczącego niekonstytucyjności aborcji ze względu na wady płodu. Sędziowie TK sygnalizują wątpliwości co do trybu prac. Wyrok zacznie obowiązywać natychmiast po ogłoszeniu go w Dzienniku Ustaw.