Rząd prognozuje, że w tym roku zakupi ponad 60,5 mln szczepionek

Rząd prognozuje, że w 2021 roku zakupi ponad 60,52 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, a w 2022 roku – ponad 1,52 mln. Średni koszt netto szczepionki wynosi 38,05 zł, wynika z oceny skutków regulacji (OSR) do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania COVID-19.

Rozporządzenie to zostało już podpisane przez ministra zdrowia i skierowane do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

„Koszt całościowy wdrożenia regulacji nie został określony. Koszt zakupu szczepionek wynika z ostatecznego wolumenu szczepionek dostarczonych na polski rynek w poszczególnych latach zgodnie z podziałem przyjętym dla dystrybucji szczepionek przez podmiot odpowiedzialny.

Średnia cena szczepionki (netto) przeciwko wirusowi SARS-CoV-2: 38,05 zł.

Liczba zakupionych szczepionek:

2020 r. do 100 000 szt.;
2021 r. (prognoza) do 60 522 535 szt.;
2022 r. (prognoza) do 1 526 400 szt.” – czytamy w OSR

Program szczepień przeciwko COVID-19 zostanie sfinansowany ze środków publicznych dedykowanych i zabezpieczonych w Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, podano także.

OSR zakłada, że szczepienia obejmą wszystkie osoby dorosłe.

Jak podkreślono, wyłączenie osób niepełnoletnich uzasadnione jest stosunkowo małą liczbą zachorowań w tej grupie osób oraz faktem, że szczepionka przeciwko COVID-19 jest nowym, wcześniej niestosowanym poza badaniami klinicznymi produktem leczniczym, badanym głównie na populacji osób dorosłych.

„Wdrożenie masowych szczepień, przy wysokim procencie osób zaszczepionych, wpłynie na powrót do pełnej funkcjonalności służby zdrowia, podniesie efektywność i stabilizację gospodarczą, co wiąże się z szybkim i dynamicznym wzrostem PKB” – czytamy dalej.

(ISBnews)