W Małopolsce 5300 pensjonariuszy DPS zostanie zaszczepionych przeciw COVID-19

Od 18 stycznia br.rozpoczną się w Małopolsce szczepienia pensjonariuszy w Domach Pomocy Społecznej. Z informacji przekazanych na konferencji prasowej przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę w „ciągu najbliższego tygodnia ponad 5300 osób otrzyma pierwszą dawkę szczepionki”.

Na terenie województwa małopolskiego funkcjonują 93 domy pomocy społecznej. Są to placówki prowadzone przez powiaty, gminy, fundacje, zgromadzenia zakonne oraz podmioty prywatne. Przebywa w nich ok.7500 osób z czego ponad 5300 wyraziło wolę poddania się szczepieniom.

Szczepienie tej grupy pacjentów w ocenie wojewody „jest tym ważniejsze ponieważ w okresie trwania pandemii ok.3000 osób było zakażonych i miało objawy chorobowe”.

Szczepieniem w domach opieki zajmować się będą tzw. zespoły mobilne przypisane do ok. 500 punktów szczepień w województwie, które otrzymały autoryzację od Narodowego Funduszu Zdrowia. W zespole ds.szczepień zawsze będzie lekarz, który zbada pacjenta i podejmie decyzję dotyczącą jego stanu zdrowia i ewentualnych przeciwskazań do przyjęcia szczepionki.

Wojciech Żurawski, Kraków