Gryglewicz: w ciągu najbliższych 5 lat ubędzie z systemu 2 tys. internistów (wideo)

O problemach w ochronie zdrowia w trakcie pandemii oraz w przyszłości rozmawialiśmy z dr Jerzym Gryglewiczem, ekspertem rynku medycznego z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Jak mówił ekspert na całym świecie, nie tylko w Polsce, dostęp do świadczeń dla osób z innymi chorobami niż koronawirus został mocno ograniczony.

„Zdecydowanie spadła liczba zabiegów onkologicznych, chirurgicznych oraz spadła dostępność do radio- i chemioterapii. Ale to co jest najgorsze i co powinno nas najbardziej niepokoić to ograniczenie dostępu do diagnostyki. O 75 proc. spadła liczba wydawanych kart DILO oraz badania, które są kluczowe przy wykrywaniu nowotworów. (…) Pacjenci trafiają do lekarzy z zaawansowaną chorobą nowotworową” – podkreślił dr. Gryglewicz w rozmowie z ISBnews.tv.

Coraz większym problemem będzie niedobór kadr medycznych.

„Problemy kadrowe to zaniedbania od wielu, wielu lat. W latach 90-tych XX wieku ograniczono liczbę studentów medycyny o połowę. (…) Niepokojący jest średni wiek lekarza w Polsce, czyli blisko 60 lat w pediatrii, ginekologii, chirurgii. W ciągu najbliższych 5 lat 'ubędzie’ z systemu ponad 2 tysiące internistów. To wszystko lekarze podstawowych specjalności” – powiedział. – „To może być katastrofa dla systemu”.

Jego zdaniem jednym z rozwiązań może być to zaproponowane przez Prezydenta, czyli stworzenie Sieci Centrów Zdrowia 75+. „Kluczowe w tym projekcie jest stworzenie w każdym powiecie takiego centrum zdrowia, gdzie realizowana byłaby geriatria w formie dziennej. Pacjenci otrzymywali by tam leczenie, rehabilitację itp., a na noc wracali by do domu. Dzięki temu można by zmniejszyć liczbę hospitalizacji osób starszych” – wyjaśnia Gryglewicz. – „Mam nadzieję, że zostanie on zrealizowany, bo jesteśmy starzejącym się społeczeństwem i takie rozwiązania są niezwykle potrzebne”.

A jak ten projekt miałby być sfinansowany? Zdaniem eksperta z różnych źródeł: środków NFZ, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny oraz środków unijnych.

A jakie szanse daje Polsce Krajowy Plan Odbudowy? „Polska otrzyma ponad 23 mld euro dotacji oraz około 32 mld euro w formie pożyczek. Gros tych pieniędzy będzie przeznaczane na ochronę zdrowia. Ministerstwo zdrowia przedstawiło pewną koncepcję wykorzystania tych pieniędzy. Jeśli pieniądze będą efektywnie i racjonalnie wydatkowane są w stanie w wielu obszarach zdecydowanie poprawić jakość usług medycznych tym bardziej, że Unia Europejska wymaga od krajów członkowskich przedstawienia konkretnych rozwiązania o charakterze reformatorskim” – mówi dr Jerzy Gryglewicz

Materiał powstał w ramach debaty BFF Banking Group „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse”, której patronem medialnym było ISBzdrowie.