Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Mimo że chęć zaszczepienia się przeciw koronawirusowi wyraziło 63 tys. (70%) wykładowców akademickich i innych osób prowadzących zajęcia w szkołach wyższych, zdecydowana większość uczelni zadeklarowała, że nie rozpocznie zajęć stacjonarnych w semestrze letnim.
–Przychodnie do końca marca nie przyjmują nowych chętnych do szczepień z najstarszej grupy seniorów – obecne dostawy preparatów są niewspółmiernie małe w stosunku do potrzeb. Problem dotyczy również wielu medyków. Mimo to do akcji szczepień włączone zostały kolejne grupy – służby mundurowe, osoby przewlekle chore, osoby 60+.
–Z danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że tegoroczne wydatki na ochronę zdrowia mają wynieść blisko 121 mld zł (5,3% PKB). Plan na 2020 r. zakładał wydatki rzędu 107,8 mld zł (5,1% PKB), po zmianach było to 123,8 mld zł (5,85% PKB).

Parkiet
–Hemp&Health we współpracy z Medicofarmą wyprodukował szybki test na antygen wirusa SARS-CoV-2 o wysokiej czułości, swoistości i dokładności. Produkt czeka na wpis na listę EUL WHO. Pierwsza partia testów będzie dostępna pod koniec lutego.