GSK i CureVac opracują szczepionki następnej generacji przeciw COVID-19 na bazie mRNA

Firmy GlaxoSmithKline i CureVac ogłosiły nawiązanie współpracy, przy wartym 150 milionów euro projekcie opracowania szczepionki następnej generacji przeciw COVID-19 na bazie mRNA, która będzie miała charakter multiwalentny, dzięki czemu jeden produkt powinien działać na kilka różnych, nowo pojawiających się wariantów wirusa. Prace mają rozpocząć się natychmiast, a za cel przyjęto wprowadzenie szczepionki do użycia w 2022 r., o ile zostanie dopuszczona do obrotu przez właściwe organy. Dodatkowo, GSK wesprze również produkcję do 100 milionów dawek pierwszej generacji potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19 firmy CureVac, CVnCoV, w 2021 r.

„Dzięki tej nowej wyłącznej umowie na wspólne prace rozwojowe firmy GSK i CureVac posłużą się swoimi zasobami i wiedzą specjalistyczną w realizacji prac badawczo-rozwojowych nad szeregiem nowoczesnych potencjalnych szczepionek na bazie mRNA, wielowalentnych i monowalentnych, oraz w produkcji takich szczepionek. Celem tych prac jest zaoferowanie szerszej ochrony przed różnymi wariantami wirusa SARS-CoV2 i zapewnienie szybkiej reakcji na ewentualne pojawianie się nowych wariantów w przyszłości. Program prac rozwojowych rozpocznie się natychmiast – przyjęto za cel wprowadzenie szczepionki do użycia w 2022 r., o ile zostanie dopuszczona do obrotu przez właściwe organy” – czytamy w komunikacie.

Te szczepionki nowej generacji przeciw COVID-19 mogą zostać wykorzystane do ochrony osób, które nie zostały wcześniej zaszczepione, lub do szczepień przypominających, gdyby się okazało, że poszczepienna odporność na COVID-19 zmniejsza się z czasem. Ponadto w ramach nawiązanej współpracy zostanie przeprowadzona ocena prac rozwojowych nad nowymi szczepionkami na bazie mRNA chroniących przed wieloma różnymi wirusami powodującymi choroby dróg oddechowych, w tym COVID-19.

Te wspólnie prowadzone prace będą się opierać na potencjalnej szczepionce pierwszej generacji przeciw COVID-19 firmy CureVac – CVnCoV – która aktualnie jest poddawana badaniu klinicznemu fazy 2b/3. Istotne znaczenie będą miały: zdolność firmy CureVac do optymalizacji mRNA – tak aby uzyskać silną odpowiedź immunologiczną po szczepieniu, możliwości technologiczne wytwarzania szczepionki oraz stabilność uzyskanego produktu w standardowych warunkach zimnego łańcucha transportu i przechowywania szczepionek w temperaturze 2–8°C. Platforma firmy CureVac jest wyjątkowo dobrze dostosowana do projektowania wielowalentnych szczepionek wywołujących zrównoważoną odpowiedź immunologiczną po zastosowaniu niewielkiej dawki mRNA.

„Jesteśmy przekonani, że szczepionki następnej generacji odegrają kluczową rolę w toczącej się walce z COVID-19. Ta nowa współpraca jest zbudowana wokół naszych istniejących powiązań z firmą CureVac. Oznacza, że połączymy nasze osiągnięcia naukowe w dziedzinie technologii mRNA i szczepionek, aby wspomóc i przyspieszyć prace rozwojowe nad nowymi potencjalnymi szczepionkami przeciw COVID-19. Równocześnie wesprzemy też produkcję szczepionek firmy CureVac pierwszej generacji, dzięki produkcji 100 milionów dawek w 2021 r.” – stwierdziła Emma Walmsley, dyrektor generalna firmy GSK.

W ramach nowo nawiązanej współpracy firma GSK wesprze również produkcję potencjalnej szczepionki przeciw COVID-19 pierwszej generacji firmy CureVac, CVnCoV, która aktualnie jest poddawana badaniom klinicznym fazy 2b/3. Z wykorzystaniem prężnie działającej sieci zakładów produkcyjnych w Belgii firma GSK pragnie wesprzeć produkcję do 100 milionów dawek szczepionki w 2021 r.

Zgodnie z warunkami nowej umowy współpracy firma GSK będzie posiadaczem pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki następnej generacji we wszystkich krajach oprócz Szwajcarii i będzie miała wyłączne prawa do opracowania, wytwarzania i komercjalizacji szczepionki przeciw COVID-19 następnej generacji we wszystkich krajach oprócz Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Firma GSK wpłaci zaliczkę w wysokości 75 mln euro, a następnie będzie przekazywać kolejne kwoty 75 mln euro po osiągnięciu określonych celów wyznaczonych w umowie.