MZ: szczepionka AstraZeneca także dla osób 65+. Kolejne woj. zagrożone obostrzeniami

„Zgodnie z decyzją Rady Medycznej (działającej przy Premierze) szczepionka AstraZeneca będzie mogła być podawana także osobom powyżej 65 roku życia” – poinformował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. To pozwoli na rozpoczęcie szczepień seniorów między 65 a 70 rokiem życia.

Jak wyjaśniał rzecznik MZ dzięki temu w przyszłym tygodniu podawny zostanie termin rozpoczęcia szczepień dla osób między 65 a 70 rokiem życia oraz personelu administracyjnego szkół.

„Chcemy przygotować szkoły do powrotu uczniów” – wyjaśniał Andrusiewicz.

Jak dodawał warmińsko-mazurskie, które od jutra staje się czerwoną strefą, nie jest jedynym województwem zagrożonym zaostrzeniem obostrzeń. „Wzrost zachorowań obserwujemy także w pomorskim i lubuskim. Apeluję o rozsądek, bo te województwa podążają tą samą drogą co warmińsko-mazurskie” – podkreślał.

Decyzje o włączeniu kolejnych województw do czerwonej strefy także mają zapaść w przyszłym tygodniu.

Dopytywany przez dziennikarzy podkreślał, że w ok. 10 proc. badanych próbkach jest wykrywana brytyjska mutacja koronawirusa. Jeśli chodzi o próbki z warmińsko-mazurskiego odsetek te wynosi nawet 50 proc.

Dzisiaj do pracy w resorcie wrócił minister Adam Niedzielski, który otrzymał negatywny wynik testu. „Maseczka okazała się wystarczającym zabezpieczeniem”- skomentował minister na Twitterze.