Pharmena: Rozpoczęto ostatnie badanie przedkliniczne leku 1-MNA na Sars-Cov-2

Rozpoczęło się ostatnie z trzech planowanych badań przedklinicznych na modelach zwierzęcych 1-MNA, kandydata na lek w infekcji wirusem Sars-Cov-2, prowadzone przez ośrodek badawczy Covance Inc. na zlecenie Pharmeny, podała spółka. Badanie obejmuje ocenę 1-MNA w modelu zwłóknienia płuc.

„Planowane badania na modelach zwierzęcych mają na celu ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek w zwłóknieniu płuc oraz infekcjach wirusowych, w szczególności w infekcjach skutkujących powstaniem zapalenia dróg oddechowych (m.in. infekcja wirusem Sars-CoV-2, grypa, zapalenie płuc, oskrzeli). Ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek 1-MNA jest niezbędne do przeprowadzenia badań klinicznych na ludziach” – czytamy w komunikacie.

Covance Inc. jest podmiotem specjalizującym się w organizacji procesu badań klinicznych tzw. CRO (Contract Research Organisation) z siedzibą w USA, świadczącym usługi niekliniczne, przedkliniczne, kliniczne i komercjalizacyjne dla przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego. Firma jest własnością LabCorp i zatrudnia ponad 50 000 osób w ponad 60 krajach. Covance jest najbardziej wszechstronną i jedną z największych tego typu firm na świecie, przypomniano.

Jak zaznaczono, powyższa informacja jest publikowana ze względu na fakt, iż przeprowadzenie badań przedklinicznych na modelach zwierzęcych w celu ustalenia efektywnej dawki 1-MNA w infekcji wirusem Sars-Cov-2 może mieć potencjalnie istotny wpływ na przyszłą działalność spółki. Wynika to z faktu, iż możliwość zastosowania 1-MNA w nowozdefiniowanych wskazaniach obejmujących infekcje wirusowe, w szczególności infekcje skutkujące powstaniem zapalenia dróg oddechowych (m.in. infekcja wirusem Sars-CoV-2, grypa, zapalenie płuc, oskrzeli), a także obejmujących choroby alergiczne (m.in. astma) może mieć pozytywny wpływ na działalność, wyniki finansowe i dalsze perspektywy rozwoju, w szczególności ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa Sars-CoV-2w Polsce i na świecie oraz zwiększającą się liczbę osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, podano także.

Pharmena to spółka biotechnologiczna, której głównym obszarem działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA. W 2019 r. przeszła na rynek główny GPW z NewConnect, gdzie była notowana od 2008 r.

(ISBnews)