Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Nauczyciele zaprotestowali przeciw szczepieniom preparatem firmy AstraZeneca, który nie jest rekomendowany dla osób powyżej 60 r.ż. Nauczyciele 60+ mają otrzymać szczepionkę Moderny. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak i główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban zapewniają, że wszystkie osoby, którym zostanie podana szczepionka Astra Zeneca, są chronione przed ciężkim przebiegiem, hospitalizacją i zgonem z powodu SARS-CoV-2.
–Medycy zaczęli wręczać szpitalom wezwania do zapłaty należnego dodatku covidowego – wiele z nich dotyczy jeszcze listopada i grudnia.

Dziennik Gazeta Prawna
–Osoby, które przechorowały Covid-19, nie są zwolnione z testów na obecność wirusa, wymaganych przed wyjazdem za granicę, leczeniem szpitalnym czy powrotem do pracy, często zdarzają się jednak wyniki wskazujące na obecność koronawirusa, mimo że pacjent od tygodni nie choruje i nie zakaża. Kwestia ozdrowieńców jest dyskutowana przez Radę Medyczną przy premierze.
–Zdaniem autorów modeli rozwoju epidemii w Polsce efektem luzowania obostrzeń będzie kolejna fala epidemii w marcu. Jej skala zależy od mutacji wirusa i stopnia zachowanych obostrzeń. Najbardziej pesymistyczny wariant mówi o ponad 10 tys. zachorowań dziennie.
–Wkrótce do uzgodnień trafi projekt nowych wytycznych dotyczących udzielania porad medycznych. Resort zdrowia chce w ten sposób zwiększyć dostępność wizyt osobistych w podstawowej opiece zdrowotnej.