Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Szpitale muszą zutylizować niewykorzystane darmowe szczepionki na grypę, kupione przez rząd dla medyków. Poseł KO Paweł Bejda ocenił, że akcja dystrybucji była źle skoordynowana, a wielu chętnych nie mogło kupić preparatu w ogólnodostępnych aptekach.
–Nauczyciele od poniedziałku będą mogli zapisywać się na szczepienie przeciw koronawirusowi, pierwsze szczepionki otrzymają w piątek za tydzień. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną nauczyciele wychowania przedszkolnego, następnie klas I–III, szkół specjalnych i nauczyciele uczący zawodu oraz pracownicy poradni pedagogiczno-psychologicznych.
–Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej zostanie przekształcony w rozwiązanie systemowe, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Do końca marca powstanie projekt ustawy w tej sprawie. Ustawa obejmie kompleksowym leczeniem wszystkich pacjentów z rozpoznaniem nowotworu, którzy otrzymają wsparcie koordynatora leczenia onkologicznego.

Gazeta Wyborcza
–Z raportu opublikowanego w piśmie „Lancet” wynika, że ogólna skuteczność szczepionki AstraZeneca wynosi 66,7%, jednak w grupie osób, które drugą dawkę preparatu dostały trzy miesiące po pierwszej, skuteczność samej pierwszej dawki wzrosła do 76%. Oznacza to, że szczepionka okazuje się bardziej skuteczna, jeśli przerwa między zastrzykami jest dłuższa.