Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Biotechnolog z Politechniki Warszawskiej prof. Tomasz Ciach wraz z zespołem jest gotowy rozpocząć testowanie na zwierzętach szczepionki drugiej generacji przeciw Covid-19, nad którą prace rozpoczęły się w kwietniu 2020 r.

Gazeta Wyborcza
–Białostocka prokuratura okręgowa wystąpiła o dane wszystkich pacjentek, które przerwały ciążę po 22 października 2020 r., czyli po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji, ale przed jego opublikowaniem, które nastąpiło 27 stycznia br.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z najnowszej analizy Ministerstwa Zdrowia wynika, że w zeszłym roku zmarło o 67 tys. więcej osób niż w roku 2019. W 70% za zgony te odpowiedzialny był Covid-19. 43% to przypadki śmiertelne zaraportowane jako spowodowane SARS-CoV-2, 27% – zgony, które nie zostały w ten sposób zakwalifikowane, ale dotyczyły osób z pozytywnym wynikiem testu.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zastrzegł, że ograniczenie dostępności do służby zdrowia spowodowane pandemią Covid-19 odpowiedzialne jest za zdecydowanie mniejszą liczbę zgonów w 2020 r., niż pierwotnie sądzono.