Diagnostyka inwestuje w start-up Badania.pl

W ramach pierwszej rundy inwestycyjnej, Diagnostyka i portal uPacjenta.pl obejmują łącznie 40% udziałów w spółce Badania.pl. Zgodnie z zawartą umową, obaj założyciele platformy Badania.pl pozostają w jej strukturach. Umowa inwestycyjna zakłada przejęcie docelowo większościowego pakietu udziałów w spółce Badania.pl na przestrzeni kolejnych miesięcy.

Platforma Badania.pl to prosty system zlecania i obsługi badań laboratoryjnych. Jego koncepcja została opracowana przez polskich lekarzy i przedsiębiorców Michała i Jakuba Kwiatka, którzy na co dzień praktykują na oddziałach hematologii oraz w klinice stomatologicznej. Codzienne wpisywanie ręcznych skierowań ma zastąpić system działający online, będący udoskonaleniem pracy lekarzy. To również sporo ułatwienie dla samych pacjentów, którzy dzięki zleceniu badania przez lekarza, wszystkie informacje otrzymują w wiadomości SMS. Stworzenie tej platformy to odpowiedź na obecne trendy w branży medycznej, która również rozwija się w kierunku większej digitalizacji.

„Współpraca z siecią Diagnostyka to dla naszego projektu nie tylko znaczne wzmocnienie oferty poprzez zwiększenie dostępności do około 1000 placówek, w których realizowane są badania zlecane przez naszych specjalistów, ale także okazja do uzyskania synergii biznesowej, która będzie opierać się o wzajemne wspieranie produktów oraz wymianę doświadczeń zdobytych na rynku usług zdrowotnych. Jesteśmy przekonani, że nasz projekt nie mógł zyskać lepszego partnera branżowego na polskim rynku, a transakcja jest tylko początkiem wspólnej drogi, której celem jest poprawa jakości profilaktyki i leczenia polskich pacjentów” – mówi cytowany w komunikacie lek.med. Michał Kwiatek, Prezes Zarządu Badania.pl.

Transakcja ma przynieść wymierne korzyści zarówno dla lekarzy jak i pacjentów. Poszerzenie „mapy”, dostępności punktów pobrań na terenie całej Polski oraz lekarzy, zlecających badania laboratoryjne dzięki skierowaniu w formie wiadomości SMS.

„Badania.pl oferują nowoczesne, intuicyjne w obsłudze narzędzie do zlecania badań przez lekarzy pacjentom w bardzo wygodnej formie. Cały proces jest zautomatyzowany i ograniczony do niezbędnego minimum, zapewniając szybką i skuteczną realizację zlecenia. Integracja z systemami Diagnostyki umożliwia dostęp do całkowicie zinformatyzowanego środowiska w punktach pobrań i bezpiecznego dostępu do wyników badań dla pacjentów. To współpraca o ogromnym potencjale mająca na celu dostarczanie efektywnych rozwiązań informatycznych lekarzom i pacjentom” – komentuje Piotr Sitkowski, Członek Zarządu Badania.pl i dyrektor pionu IT Grupy Diagnostyka.

„Zawarcie umowy o stałej współpracy z platformą uPacjenta.pl, umożliwi lekarzom zlecanie badań przez Badania.pl bezpośredno do domów. Dzięki temu nawet gdy pacjent będzie miał trudności z dotarciem do placówki medycznej nie będzie miał problemów z wykonaniem zleconych badań. Mobilny punkt pobrań uPacjetnta świadczący m.in. usługi pobierania krwi oraz wykonywania testów COVID-owych we własnym domu lub firmie, to uzupełnienie i domknięcie całego projektu inwestycyjnego” – tłumaczy Dominika Swadźby, Prezes Zarządu uPacjenta i nowy Członek Zarządu Badania.pl.

Obecnie na stronie Badania.pl lekarz może zlecić indywidualne badania laboratoryjne oraz pakiety badań dotyczących danych jednostek chorobowych, a w niedalekiej przyszłości również badań obrazowych takich jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, tomografia Emisyjna PET-CT. Platforma ma również wzbogacić się o system umawiania pacjentów bezpośrednio do danych placówek z pozycji portalu oraz dostępność do wyników online.

Ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka to lider rynku diagnostyki medycznej w Polsce. Rocznie z usług sieci korzysta ponad 16 milionów pacjentów, dla których wykonywanych jest rocznie ponad 100 mln badań.