Dworczyk: 16 mln dawek szczepionki Johnson&Johnson może dotrzeć do końca roku

Około 16 mln dawek szczepionki Johnson&Johnson może dotrzeć do Polski do końca 2021 roku, w tym ok. 2,5 mln w II kw., poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Pierwsze dostawy spodziewane są w maju.

„Jest to około 16 mln sztuk. Natomiast zgodnie z deklaracjami producenta do końca II kw. do Polski może dotrzeć około 2,5 mln.” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej, pytany o liczbę sztuk szczepionki, które mogą dotrzeć do Polski w 2021 r.

„Ale podkreślam: to są deklaracje producenta. Sam producent mówi, że są to wstępne deklaracje. Więc żeby podawać 'twarde’ liczby i terminy, musimy jeszcze chwilę poczekać” – zastrzegł minister.

Wczoraj Komisja Europejska (KE) wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę Janssen Pharmaceutica NV, jedną ze spółek farmaceutycznych Janssen Pharmaceutical należących do grupy Johnson&Johnson. Wcześniej w ciągu dnia zalecenie w tej sprawie wydała Europejska Agencja Leków (EMA).

Po wydaniu warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu Janssen będzie w stanie dostarczyć Unii 200 mln pojedynczych dawek swojej szczepionki przeciwko COVID-19, począwszy od drugiego kwartału 2021 r. Umowa przewiduje również możliwość zakupu dodatkowych 200 mln dawek przez państwa członkowskie.

(ISBnews)