Małopolska tworzy sieć pomocy dla dzieci i młodzieży zakażonej koronawirusem

W ocenie służb medycznych najtrudniejsza sytuacja w małopolskich szpitalach wystąpi zaraz po Świętach Wielkanocnych. Wielu pacjentów będzie w najbliższych dniach będzie zwlekać z przeprowadzeniem testów na obecność wirusa. Nie będą też korzystali z systemu teleporad medycznych. Opóźnione reakcje na zakażenie będą skutkować zwiększeniem hospitalizacji.

Obecnie w województwie małopolskim we wszystkich szpitalach dostępnych jest 3460 tzw. łóżek covidowych, z czego zajętych jest 2400. Tak zwanych stanowisk respiratorowych dla pacjentów w najcięższym stanie przygotowano 343 z czego zajętych jest 294.

W szpitalu tymczasowym w hali Expo-Kraków uruchomiony będzie kolejny moduł i od soboty dostępnych będzie 96 łóżek, w kolejnym tygodniu ta liczba zwiększy do niemal 200 łóżek, aby w okresie poświątecznym osiągnąć poziom 300 łóżek.

Powiększany zostanie także szpital tymczasowy w Krynicy-Zdroju. Tam ma być udostępnionych kolejnych 28 łóżek. Również inne szpitale w województwie zostały zobowiązane do poszerzania bazy przyjmowania zakażonych pacjentów.

Jak powiedział ISBnews wojewoda małopolski Łukasz Kmita „tworzona jest sieć pomocy dla dzieci i młodzieży zakażonej koronawirusem. W Szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie oraz Szpitalu im. Jana Pawła II oraz w placówkach w Tarnowie i Oświęcimiu dostępnych będzie dla tych pacjentów 60 łóżek”.

Wojciech Żurawski, Kraków