Małopolska: uruchomiono dwa szpitale tymczasowe

Małopolska, w ostatnich dniach, notuje bardzo duży wzrost liczby pacjentów ze zdiagnozowanym zakażeniem COVID-19 wymagających hospitalizacji. Mimo zwiększania liczby łóżek w poszczególnych szpitalach sytuacja jest na tyle poważna, że minister zdrowia, na wniosek wojewody małopolskiego, podjął decyzję o uruchomieniu szpitala tymczasowego w hali Kraków – Expo. Jak powiedział ISBnews wojewoda małopolski Łukasz Kmita „od dziś placówka może przyjmować pacjentów, którzy będą tutaj kierowani z innych szpitali. Pełna ocena stanu zdrowia pacjenta zostanie przeprowadzona w momencie zgłoszenia się na izbę przyjęć i dopiero później zakażony trafi do szpitala tymczasowego”.

W obiekcie dostępnych jest 56 łóżek plus 10 stanowisk respiratorowych. Łączny koszt przygotowania obiektu to 8,3 mln złotych w tym wyposażenie to 3,6 mln zł. Gdyby kolejne dni przyniosły gwałtowne pogorszenie sytuacji można kolejno uruchomić kolejne moduły, docelowo w Kraków – Expo można przyjąć ok. 400 pacjentów.

Do pracy w szpitalu tymczasowym skierowane zostaną 70 osoby – to pracownicy medyczni ze Szpitala im. Ludwika Rydygiera, na co dzień związanych z podstawową opieką w przychodniach. Jak udało nam się dowiedzieć w najbliższych godzinach dostaną one listy z powołaniem do stawiennictwa się w szpitalu tymczasowym.

Nie czekając na negatywny rozwój wydarzeń wojewoda podjął decyzję o uruchomieniu szpitala tymczasowego w Krynicy. W ocenie służb medycznych pilną sprawą staje się odciążenie placówek w Nowym Sączu, Limanowej i Gorlicach, tak aby mogły wykonywać zaplanowane zabiegi, a nie skupiały się tylko na pacjentach z koronawirusem. Początkowo dostępnych będzie 28 łóżek z możliwością poszerzenia o kolejnych kilkadziesiąt łóżek, w tym kilku respiratorowych.

Do pomocy w szpitalach tymczasowych skierowano także strażaków i żołnierzy. W Krakowie 40 żołnierzy będzie pomagać przy transporcie pacjentów, dystrybucji żywności, zabezpieczeniu bieżącej pracy. Wojewoda małopolski zadeklarował, że personel medyczny a także wszyscy pozostali pracownicy będą zaszczepieni przeciw COVID-19 tak, aby mogli bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki.

Wojciech Żurawski/ Kraków