Niedzielski: Obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim – do 20 marca. Zmiany w teleporadach

„Cały czas mamy do czynienia z kontynuacją wzrostową jeżeli chodzi o dzienną liczbę zachorowań. Niestety ta tendencja ma charakter trwały” – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej w KPRM. Dlatego od 13 do 20 marca zaostrzone zostaną zasady bezpieczeństwa na Pomorzu oraz przedłużone obostrzenia na Warmii i Mazurach. W pozostałych województwach będą obowiązywały dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca.

Jak wyliczał minister z tygodnia na tydzień rośnie liczba zleceń z POZ na testy w kierunku koronawirusa – w zeszłym tygodniu było to 96 tys., w tym tygodniu ta liczba sięgnęła już 125 tys., a to przekłada się na liczbę zakażeń. W ciągu ostatniego tygodnia liczba hospitalizacji z powodu COVID-19 wzrosła o 2 tys.

„Dzieje się to zgodnie z dynamiką jaką obserwowaliśmy podczas drugiej, jesiennej fali zachorowań” – podkreślał minister.
I zapowiedział weryfikację liczby deklarowanych łóżek covidowych – kontrole NFZ sprawdzą ich stan w co najmniej 2 szpitalach w każdym województwie.

„A co 3 godziny będzie aktualizowany stanu obłożenia. Pomogą w tym żołnierze wojsk terytorialnych” – wyjaśniał Niedzielski.

Jednocześnie zapowiedział, „że w pierwszej kolejności będziemy otwierać szpitale tymczasowe”, a nie – jak dotąd – przekształcać oddziały na oddziały covidowe w szpitalach. „Od środy zaczniemy uruchamiać kolejne szpitale tymczasowe” – mówił Niedzielski.

Według danych Ministerstwa Zdrowia dziś cała baza łóżek COVID-19 wynosi 26 tys., z czego obecnie 38% jest wolnych, wolnych jest także 36 proc. respiratorów. A średnia dzienna zachorowań na 100 tys. mieszkańców jest najwyższa w warmińsko-mazurskim. W kolejnych 5 województwach: pomorskim, mazowieckim, lubuskim, kujawsko-pomorskim i podkarpackim jest ona powyżej średniej krajowej. Stąd decyzja by w woj. pomorskim wprowadzić takie same obostrzenia jak w warmińsko-mazurskim. Zamknięcie kin, teatrów, basenów itp. będzie obowiązywało w tych dwóch województwach do 20 marca.

Jak podawał minister z badań wynika, że w ciągu ostatnich 21 dni, do 25 proc. wzrósł udział mutacji brytyjskiej w ogólnej liczbie zakażeń. „Oczywiście nie są to badania reprezentatywne” – zastrzegał Niedzielski.

Minister zapowiedział także zmiany w teleporadach.

„Najprawdopodobniej dzisiaj podpiszę rozporządzenie w sprawie teleporad. Mamy sygnały, że są one nadużywane. Teraz nie będzie ona standardem” – podkreślał Niedzielski.

Zgodnie z jego zapowiedzią teleporada nie będzie udzielana dzieci do 6 r. ż. – tu obowiązkowa będzie wizyta tradycyjna.
Z wizyt stacjonarnych skorzystają także tzw. pacjenci pierwszorazowi, osoby z chorobami przewlekłymi u których nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia oraz osoby z podejrzeniem choroby nowotworowej.

„Teleporada jest prawem pacjenta i to on będzie decydował czy z niego skorzystać czy nie. Jeśli chory będzie sobie życzył wizyty tradycyjnej, w placówce, to musi mu ona zostać udzielona” – tłumaczył minister zdrowia.

Dzisiaj odnotowano 15 829 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych.