Niedzielski: Jesteśmy nastawieni na odważne decyzje dot. luzowania po Wielkanocy

Po apogeum trzeciej fali koronawirusa, które powinno przypaść na przełom marca i kwietnia, rząd nastawia się na podejmowanie odważnych decyzji luzujących obostrzenia, wprowadzone ze względu na pandemię, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Teraz znajdujemy się w okresie wzrostowym trzeciej fali, […] przewidujemy że na przełomie marca i kwietnia ta fala powinna osiągnąć swoje apogeum, a potem procesy pandemiczne powinny słabnąć, co nakłada się na ten okres Wielkanocny. I rzeczywiście jest taki scenariusz analizowany, że w przypadku, jeżelibyśmy po świętach mieli już to apogeum zachorowań za sobą, to będziemy przywracali wszystkie te sektory, branże, które były dotknięte do tej pory obostrzeniami” – powiedział Niedzielski w trakcie konferencji prasowej.

Zaznaczył, że luzowanie obostrzeń następowałoby stopniowo.

„Oczywiście taką techniką delikatnych kroków czyli nie od razu na 50 osób np. wesele, tylko wprowadzając pewne […] ostrożniejsze limity” – wyjaśnił minister.

„Generalnie jeżeli chodzi o perspektywę poświąteczną, to tutaj jesteśmy nastawieni z tym zastrzeżeniem, że będziemy mieli za sobą szczyt zachorowań, żeby podejmować odważne decyzje luzujące” – podkreślił.

Zapewnił, że nastawienie rządu do zamykania gospodarki zdecydowanie się zmienia, m.in. ze względu na wzrost liczby zaszczepionych.

„Chciałem bardzo wyraźnie powiedzieć w imieniu pana premiera i całego rządu, że nastawienie rządu do obostrzeń i regulacji zdecydowanie się zmienia, to znaczy mamy teraz sytuację, w której cześć społeczeństwa jest już zaszczepiona, część społeczeństwa – bo badania serologiczne pokazują, że mniej więcej 20-25% społeczeństwa – ma już przeciwciała, więc te nasze decyzje dotyczące luzowania obostrzeń będą na pewno odważniejsze” – dodał.

Dzisiaj poinformowano, że w ciągu ostatniej doby liczba szczepień przeciw COVID-19 wyniosła 168 158, a łącznie wykonano ich już 3 791 577. Do Polski dostarczono dotychczas 4 466 360 dawek szczepionki. Do punktów szczepień trafiło 4 248 210, a 5 135 zostało poddanych utylizacji. Liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych wyniosła 4 038.

(ISBnews)