Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Komisja Europejska daje zielone światło państwom, które chcą szukać samodzielnie dostępu do szczepionek przeciw Covid-19, zaznacza jednak, że nie mogą one zawierać osobnych umów z firmami, z którymi kontrakty zawarła Unia Europejska – np. z Pfizerem, AstraZenecą, Moderną czy Johnson&Johnson.

Gazeta Wyborcza
–Prezydent Andrzej Duda rozmawiał o zakupie chińskich szczepionek przeciw koronawirusowi z prezydentem Chin Xi Jinpingiem – mowa o czterech preparatach, w przypadku których jednak nie opublikowano do tej pory wniosków z trzeciej fazy badań.

Dziennik Gazeta Prawna
–Naczelna Rada Lekarska, nie godząc się na tzw. szybką ścieżkę dla lekarzy spoza UE, wprowadziła do procedury przyznawania prawa do wykonywania zawodu lekarza nakaz weryfikowania kwalifikacji kandydatów, co znacznie wydłuża procedurę. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia zamierza skierować do Sądu Najwyższego sprawę legalności uchwały NRL.
–Z danych pozyskanych przez „DGP” od MSWiA szpitale tymczasowe organizowane przez wojewodów dla pacjentów covidowych są zapełnione średnio w 63%. Sytuacja jest zróżnicowana w zależności od placówki. W ogólnym rozrachunku wszystkich łóżek covidowych w Polsce jest przeszło 26 tys.