Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Ursula von der Leyen zapowiedziała, że w najbliższy czwartek Komisja Europejska zatwierdzi nowe wytyczne dotyczące przyspieszonej procedury autoryzacji szczepionek na nowe odmiany koronawirusa. Przewodnicząca KE podkreśliła również, że UE będzie blokować eksport szczepionek AstraZeneca, dopóki koncern nie wywiąże się z obietnic danych Brukseli.

Gazeta Wyborcza
–Z raportu Komisji Europejskiej, przygotowanego przez The Vaccine Confidence Project, wynika, że zaufanie Polaków do szczepień wzrosło do 55% ( w 2018 r. było to 37%). Oznacza to, że Polska należy do krajów odnotowujących największy wzrost zaufania do szczepień względem poprzedniego okresu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, do Agencji Oceny Technologii Medycznych trafił wniosek o wpisanie preparatu Cervix, czyli szczepionki przeciw HPV, do zwykłej refundacji. Jeśli opinia będzie pozytywna, szczepionki z dopłatami państwa będą mogły zostać wprowadzone do aptek. Obecnie koszt jednej dawki to ok. 300 zł.
–Nowelizacja dwóch rozporządzeń ministra zdrowia (w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego) ma wprowadzić jednolite standardy diagnostyki i leczenia nowotworów jelita grubego – niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta. Projekty rozporządzeń są na finiszu prac legislacyjnych, zwolniono je z konieczności rozpatrzenia przez komisję prawniczą.

Puls Biznesu
–Auxilius Pharma, startup farmaceutyczny zajmujący się ulepszaniem i optymalizacją istniejących już leków, pracuje obecnie nad kilkoma projektami, a jeden z nich – lek kardiologiczny, który nie jest obecnie dostępny w USA – jesienią przedstawi amerykańskiej Agencji Żywności i Leków.