Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Europejska Agencja Leków ogłosiła wyniki dochodzenia w sprawie niepożądanych efektów szczepionki AstraZeneca. Według EMA szczepionka jest bezpieczna i skuteczna w zapobieganiu Covid-19, a korzyści przeważają nad ryzykiem. Agencja nie ma jednak na razie wystarczających danych, by wykluczyć na 100% związek między szczepionką a pewnymi typami zakrzepicy.
–Jak podaje „Rz”, Polska nie zakupiła wszystkich przysługujących jej dawek szczepionek przeciw koronawirusowi. Rząd zdecydował się na zakup 2/3 przysługujących dawek produktu AstraZeneki, ponadto nie złożył zamówienia w ramach dodatkowej umowy z Moderną (opiewającej na 7 mln dawek) i zredukował zamówienie w ramach umowy z CureVac (13 mln dawek, dostępnych jednak dopiero w IV kw. br.).

Gazeta Wyborcza
–Wczoraj odnotowana została druga najwyższa od początku pandemii liczba nowych przypadków koronawirusa – 27 278. Pod respiratorami było wczoraj 2 190 osób – to więcej niż w szczycie jesiennej fali pandemii.
–Zdaniem dr. hab. Jerzego Jaroszewicza, kierownika oddziału chorób zakaźnych w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu obecna fala zachorowań będzie wyższa i dłuższa ze względu na rosnącą liczbę przypadków brytyjskiego wariantu koronawirusa, który jest bardziej zakaźny i powoduje cięższy przebieg choroby.