Szpital na Klinach uruchamia Centrum Szkoleniowe Małoinwazyjnej Chirurgii Kręgosłupa

W krakowskim Szpitalu na Klinach rusza Centrum Szkoleniowe Małoinwazyjnej Chirurgii Kręgosłupa. Kierownikiem kursów jest dr n. med. Aleksander Winiarski – specjalista w dziedzinie ortopedii z ponad 20-letnim doświadczeniem zawodowym, specjalizujący się w endoskopowych operacjach kręgosłupa lędźwiowego, który ma na swoim koncie ponad 1000 takich zabiegów.

Schorzenia kręgosłupa stają się jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych. Jak wskazuje magazyn medyczny „The Lancet”, na bóle kręgosłupa uskarża się na całym świecie ponad pół miliarda ludzi. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Przy czym dominująca ich cześć jest związana ze zmianami w stylu życia, zbyt dużą ilością czasu spędzaną przy komputerze w pozycji siedzącej, brakiem ruchu, który powoduje, że mięśnie szkieletowe przestają dobrze pełnić swoją funkcję, nieprawidłową postawą przy wykonywaniu codziennych czynności w pracy, czy też zbyt dużymi przeciążeniami.

W obliczu tych wyzwań wzrasta zapotrzebowanie na leczenie chirurgiczne. Jeszcze niedawno operacja kręgosłupa budziła obawy wśród pacjentów ale współczena medycyna i postęp technologiczny w zakresie zabiegów małoinwazyjnych na kręgosłupie pozwalają nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo samych procedur operacyjnych, ale również oszczędzić pacjentowi bólu, dyskomfortu i pozwolić mu na szybszą rekonwalescencję.

„Małoinwazyjne operacje kręgosłupa to szansa dla pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa, mających problemy z poruszaniem się i codziennym funkcjonowaniem. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym technologiom chirurgicznym, możemy oferować naszym pacjentom małoinwazyjne, a tym samym bardzo bezpieczne zabiegi. Dzięki temu przywracamy im komfort życia” – tłumaczy dr n. med. Aleksander Winiarski.

Chirurgiczne techniki endoskopowe są standardem w różnych dziedzinach medycyny, a w chirurgii kręgosłupa rozwinęły się  w ostatnich kilkunastu latach.

Obecnie techniki małoinwazyjne znajdują zastosowanie w leczeniu większości schorzeń kręgosłupa takich, jak choroby degeneracyjne, dyskopatie, czy choroby zwyrodnieniowe. Takie techniki, jak endoskopia, minimalizują uszkodzenie mięśni przykręgosłupowych, zmniejszają ryzyko uszkodzenia struktur nerwowych oraz minimalizują ryzyko dwóch najczęstszych powikłań występujących po operacjach tradycyjnych takich, jak zrosty w kanale kręgowym oraz niestabilność kręgosłupa. Precyzyjne, niewielkich rozmiarów narzędzia chirurgiczne oraz doskonała optyka, połączona z wysokiej rozdzielczości kamerą (Full HD) umożliwiają powiększenie najdrobniejszych szczegółów, takich jak struktury kostne, mięśniowe, a przede wszystkim te nerwowe, znajdujące się w kanale kręgowym, co pozwala operującemu na zegarmistrzowską precyzję, która nie tylko zwiększa bezpieczeństwo pacjenta ale również komfort lekarza, który zabieg przeprowadza.

„Mam na swoim koncie już ponad 1000 operacji kręgosłupa, wykonanych techniką endoskopową, i wciąż obserwuję rosnące zainteresowanie tą metodą wśród moich pacjentów. Wynika ono przede wszystkim z oczywistego dążenia samych chorych do poddania się operacji minimalnie inwazyjnej, dającej im jednocześnie możliwie niskie ryzyko powikłań oraz szansę na szybką rekonwalescencję i powrót do codziennych aktywności życiowych i zawodowych. Pacjenci leczeni endoskopowo dochodzą do zdrowia i do pełnej sprawności w zdecydowanie krótszym czasie niż w przypadku tradycyjnych zabiegów, i praktycznie większość z nich może wrócić do domu o własnych siłach już na drugi dzień po zabiegu. To, co pozytywnie zaskakuje moich pacjentów, to również fakt, że zaraz po zabiegu przestają odczuwać ból, który przeważnie towarzyszył im przez wiele miesięcy, a czasem nawet lat” – podkreśla dr Winiarski.

Ale zaawansowane technologie medyczne w chirurgii kręgosłupa wymagają odpowiedniego przygotowania kadr medycznych. Bowiem to jakość wykonania zabiegu i bezpieczeństwo pacjenta jest ostatecznym wyznacznikiem sukcesu. Dlatego w Szpitalu na Klinach już od dłuższego czasu działa Centrum Małoinwazyjnej Chirurgii Kręgosłupa, w którym pracują doświadczeni specjaliści, tacy jak dr n. med. Aleksander Winiarski, dr n. med. Andrzej Smętkowski, czy specjalizująca się w leczeniu odcinka szyjnego kręgosłupa dr. n. med. Ewa Lipik, którzy na swoim koncie mają po klikaset zabiegów, obejmujących zarówno techniki małoinwazyjne, takie jak endoskopia oraz skomplikowane operacje w skoliozach, czy chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.

„Dzięki niewielkim rozmiarom narzędzi, świetnie zintegrowanych z nawigacją chirurgiczną oraz optymalnemu zaplanowaniu dostępu śródoperacyjnemu, możemy dziś wykonywać skomplikowane operacje na kręgosłupie poprzez niewielkie nacięcia skóry” – zapewnia dr Winiarski. – „Tym bardziej cieszy mnie możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z lekarzami, którzy wchodzą na ścieżkę kształcenia w zakresie technik endoskopowych”.

Szkolenia w krakowskim Centrum Małoinwazyjnej Chirurgii Kręgosłupa przeprowadzane są w grupach max. 2-osobowych, a w programie znajdują się 3 etapy szkolenia:
Etap 1 – Case Obervation – obserwacja zabiegu na kręgosłupie realizowanego przez doświadczonego operatora oraz praktyczne studium przypadków na sali operacyjnej z zastosowania technik małoinwazyjnych w chirurgii kręgosłupa;
Etap 2 – przygtowanie do roli asysty w trakcie zabiegu endoskopowego;
Etap 3 – przygtowanie do samodzielnego zabiegu na kręgosłupie z wykorzystaniem technik małoinwazyjnych pod nadzorem doświadczonego operatora (Proktora).