Szpital tymczasowy w krakowskiej hali EXPO gotowy na przyjęcie pacjentów

W Małopolsce zaczyna brakować wolnych łóżek dla zakażonych wirusem COVID-19, a przygotowywane w szpitalach oddziały dla pacjentów z dodatnim wynikiem testu powodują ograniczenie możliwości świadczenia opieki medycznej dla osób z innymi chorobami. W sytuacji, gdy od ponad tygodnia, w województwie małopolskim rośnie liczba zakażonych podjęta została decyzja o uruchomieniu szpitala tymczasowego, który jest zlokalizowany w krakowskiej hali EXPO.

Od listopada obiekt jest przygotowany do przyjmowania pacjentów, jednak przez kolejne miesiące udawało się leczyć chorych bez konieczności wdrażania procedur nadzwyczajnych. W szpitalu tymczasowym przygotowanych zostało łącznie 375 łóżek w tym 20 łóżek respiratorowych. Szpitalem patronackim, prowadzącym jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Koszt adaptacji obiektu to ok. 8.3 mln zł .

Jak powiedział ISBnews prezes kierujący Szpitalem Rydygiera Artur Asztabski pierwsi pacjenci będą mogli być przyjęci 19 marca. Kadra medyczno-pielęgniarska zostanie oddelegowana z placówki macierzystej będzie to 40-60 osób. Udostępnione zostaną dwa moduły pozwalające na przyjęcie 58 pacjentów z potwierdzonym, pozytywnym testem oraz dodatkowo 10 łóżek intensywnej terapii. Jak podkreślają specjaliści, aktywnie zaangażowani w leczenie pacjentów covidowych, na tę chwilę problem polega na tym, że do szpitali trafiają osoby, w stosunkowo mocno zaawansowanym stanie choroby, które wymagają dłuższego pobytu w szpitalu.

W całym województwie najgorsza sytuacja jest w Krakowie powiedział ISBnews wojewoda małopolski Łukasz Kmita,”dlatego szpital tymczasowy w Krynicy nie będzie przygotowywany do przyjęcia pacjentów. Gdyby była taka potrzeba podejmiemy decyzje w trybie pilnym, ale podkreślam nie ma takiej potrzeby”.

Obecnie w Małopolsce jest nieco ponad 2000 łóżek dla pacjentów covidowych a w samym Krakowie ponad 700.
Zgodnie z przyjętym planem, już w najbliższym tygodniu baza łóżek w samym Krakowie zostanie zwiększona o ok. 370 łóżek, a do końca miesiąca o 440 zaś w całym regionie do końca marca planowany jest wzrost o 1100 łóżek.

Wojciech Żurawski, Kraków
fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie