Adamed ma certyfikat pierwszej w Wietnamie strefy do produkcji leków High Potent

Adamed zakończył z sukcesem proces certyfikacji pierwszej w Wietnamie strefy do produkcji leków High Potent (HP) w formach stałych. Strefa ta działa w zakładzie produkcyjnym w Binh Duong koło Sajgonu. „To kolejny krok milowy w ekspansji międzynarodowej Adamedu” – podkreśla firma w komunikacie.

Adamed od 2017 roku jest właścicielem jednej z najszybciej rozwijających się wietnamskich firm farmaceutycznych – Davipharm. Do tej pory firma przeznaczyła 10 milionów dolarów m.in. na transfer innowacji technologicznych oraz unowocześnienie standardów produkcyjnych. W efekcie Davipharm to piąta co do wielkości wietnamska firma farmaceutyczna na rynku leków Rx i pierwsza w kraju, która posiada certyfikowaną strefę leków High Potent (HP) do produkcji wysokiej jakości leków onkologicznych w formach stałych, tj. kapsułkach twardych, tabletkach i tabletkach powlekanych.

„Strefa HP to nasza odpowiedź na potrzeby wietnamskich pacjentów i nasz wkład w lokalną gospodarkę. Wytwarzając krajowe produkty onkologiczne zwiększamy rolę krajowych producentów leków w optymalizacji budżetu państwa, poprawiamy bezpieczeństwo lekowe pacjentów oraz zapewniamy leki na szereg najczęstszych chorób w Wietnamie” – wyjaśnia cytowany w komunikacie Michał Wieczorek, CEO Davipharm podczas uroczystego otwarcia strefy.

Obecnie osiem na dziesięć osób w Wietnamie umiera z powodu chorób niezakaźnych, w tym na nowotwory. Dlatego właśnie Davipharm jako pierwszy krajowy producent leków został partnerem Ministerstwa Zdrowia w zapobieganiu, wczesnym wykrywaniu i leczeniu niezakaźnych chorób w Wietnamie. Portfolio Davipharm zawiera obecnie 28 leków HP, w tym leki onkologiczne. Firma jest w stanie wyprodukować 500 milionów jednostek leków HP, przy czym całkowita wydajność fabryki wynosi 1,8 mld jednostek rocznie.

Adamed ma dziewięć przedstawicielstw zagranicznych – w Hiszpanii, Rosji, Włoszech, Wietnamie, Kazachstanie, Uzbekistanie oraz na Ukrainie, w Czechach i na Słowacji. W 2019 roku firma nabyła pakiet udziałów włoskiej spółki Ecupharma, działającej w obszarze neuropsychiatrii oraz urologii oraz zawarł z nią partnerstwo strategiczne, które ma wspierać rozwój Adamedu na rynku włoskim w kardiologii. Produkty firmy dostępne są w kilkudziesięciu krajach na 6 kontynentach. Prace badawczo-rozwojowe Adamed rozpoczął w 2001 roku – dziś firma posiada prawie 200 patentów w większości krajów świata i należy do grona największych polskich innowatorów pod względem zgłoszonych wniosków patentowych.