Graliński: w krajach Europy Zachodniej wydatki na zdrowie poniżej 6% PKB są rzadkością (wideo)

Wydatki budżetowe na ochronę zdrowia mają zostać zwiększone do 6% PKB do 2023 roku. Kwota powinna być znacznie wyższa i pojawia się dyskusja w przestrzeni publicznej o potrzebie zwiększenia wydatków do 7% PKB. To dobry sygnał. Pytanie skąd je wziąć? Albo inaczej, komu je zabrać? Tylko to nie jest problem pacjenta a wyzwanie dla władzy – mówi Jacek Graliński, przewodniczący Komitetu Farmaceutycznego Amerykańskiej Izby Handlowej w rozmowie z ISBnews.TV.

Jego zdaniem, sens ma tylko porównywanie finansowania ochrony zdrowia w Polsce z krajami Europy Zachodniej, gdzie wydatki poniżej 6% PKB są rzadkością.

„Raczej obowiązują wydatki na poziomie 8% – 9% PKB. Dlatego pytanie o ilość pieniędzy w systemie ochrony zdrowia, że jest ich za mało, jest oczywiście pytaniem z tezą. Drugą rzeczą związaną z tak postawionym pytaniem jest na co najbardziej nam brakuje pieniędzy?” – zastanawiał się Graliński.

Jego zdaniem potrzebna jest dyskusja nad tym na co wydawać środki w systemie OZ, które niewątpliwie będą rosły? „Na rozsądne rzeczy, które przynoszą skuteczną interwencje. I zmniejszają dług zdrowotny” – dodał ekspert.