Andrusiewicz z MZ: Tendencja spadku zachorowań nie jest jeszcze trwała

Widoczna w ostatnich dniach tendencja spadku liczby nowych potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 nie jest jeszcze zjawiskiem trwałym, poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Liczba nowych zachorowań to średnio 53 osoby na 100 tys. mieszkańców dziennie, spada też liczba skierowań na testy wystawianych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz liczba pozytywnych wyników testów.

„W przekroju ostatnich dni to jest mniej więcej 53 zakażenia na 100 tys. mieszkańców. Największy problem odnotowujemy na Śląsku to jest mniej więcej 70 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, oczywiście jest to spadek względem tygodnia wcześniej czy jeszcze dwóch tygodni wcześniej, kiedy Śląsk odnotowywał 100 zakażeń na 100 tys. mieszkańców” – powiedział Andrusiewicz podczas konferencji prasowej.

Dodał, że w województwach dolnośląskim, wielkopolskim i łódzkim średnia liczba nowych zakażeń dziennie z ostatnich kilku dni przekracza 60 na 100 tys. mieszkańców. Na drugim biegunie znajdują się natomiast województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie czy podkarpackie, gdzie skala zakażeń waha się między 30 a 40 zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Andrusiewicz poinformował, że w ostatnich dwóch tygodniach zaobserwowano, że do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zgłasza się mniej osób z prośbą o zlecenie na wykonanie testów pod kątem SARS-CoV-2.

„Przed dwoma tygodniami było 65 tys. zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej, w ubiegły poniedziałek mamy 57 tys. zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej, dzisiaj mamy 44 tys. odnotowane zlecenia z podstawowej opieki zdrowotnej za poniedziałek” – powiedział.

Podkreślił, że oznacza to, iż „co tydzień do tygodnia notujemy spadek, co obrazuje, że coraz mniej osób zgłasza się do podstawowej opieki zdrowotnej do lekarza rodzinnego po zlecenie na wykonanie testu”.

„Świadczy to o tym, że rzeczywiście możemy mówić o pewnej tendencji spadkowej, ale za wcześnie mówić o tym, że to jest stały trend” – dodał.

Zaobserwowano także spadek odsetka pozytywnych testów na koronawirusa.

„Jeżeli jeszcze dwa, trzy tygodnie temu ta wynikowość testów była na poziomie 33-34%, co oznacza, że 33-34% testów to były testy pozytywne, dzisiaj mamy ustabilizowany ten wskaźnik na poziomie 24%” – powiedział rzecznik.

Zaznaczył jednak, że nadal trudna sytuacja panuje w szpitalach, gdzie zajętych jest 75% łóżek (spadek o 4 pkt proc. w porównaniu do ub. tygodnia). Jednak – jak podkreślił – w ciągu ostatniej doby w szpitalach przybyło ponad 600 pacjentów z COVID-19. Nadal zajętych jest 78-79% dostępnych respiratorów.

Najtrudniejsza sytuacja w szpitalach panuje w woj. śląskim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Nadal także wysoki jest wskaźnik zgonów, dodał.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że odnotowano 13 227 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Podano też, że z powodu COVID-19 zmarło 216 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 428 osób.

Według danych MZ na dzisiaj rano, 367 577 osób było objętych kwarantanną. Hospitalizowanych było 34 619 osób (na 45 726 łóżek dla pacjentów z COVID-19). Zajętych było 3 513 respiratory (na 4 450 dostępnych w szpitalach).

(ISBNews)