Dworczyk: Chcielibyśmy, żeby do końca IV zaszczepione zostały osoby w wieku 60+

„Wczoraj mieliśmy problem z systemem rejestracji, dlatego jego działanie zostało w części zawieszone. Raz jeszcze chciałbym za to przeprosić. Udało nam się przed północą uruchomić system i wszystkie kanały rejestracji w tej chwili już działają” poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej.

„Rejestracja została wznowiona dla wszystkich osób. Przede wszystkim dla osób 60+, które namawiamy do zapisywania się na terminy, których mamy teraz bardzo dużo” – dodawał. – „Ruszyła także możliwość rejestrowania się dla osób w wieku 40-59 lat, które wcześniej zgłosiły za pośrednictwem formularza chęć zaszczepienia się. To grupa ok. 680 tys. osób”.

Jak tłumaczył obecnie jest bardzo duże obciążenie systemów informatycznych. Obciążenie profilu zaufanego to ok. 500 osób na sekundę próbujących się logować. Z tego powodu lekarze informują o problemach m.in. z systemem gabinet.gov.pl za pomocą którego wystawia się e-recepty.

„Błąd systemu polegał m. in. na tym, że osoby 40+, które zgłosiły wcześniej gotowość do szczepienia, mogły być teraz zapisane na konkretny termin – zamiast terminów majowych. Ok. 60 tys. osób w tym wieku zapisało się na terminy kwietniowe” – tłumaczył Dworczyk. – „Wszyscy, którzy byli błędnie zarejestrowani na terminy kwietniowe otrzymali SMS z powiadomieniem, że termin ich szczepienia został zmieniony i o godz. 10 automatyczny system infolinii zacznie dzwonić do tych osób, proponując terminy majowe”.

Jednocześnie zapowiedział, że wszystkie osoby powyżej 60 roku życia dostaną wcześniejszy termin szczepień. „Wczoraj uruchomiliśmy dodatkowe pół miliona terminów w całej Polsce na kwiecień. Chcemy przesunąć wszystkie osoby 60+, które dziś mają wyznaczone terminy na maj, na kwiecień. Do końca kwietnia chcemy zaszczepić wszystkie chętne osoby 60+” – podkreślał Dworczyk.

Jednocześnie zapowiedział, że w kwietniu zwiększy się tempo szczepień. Począwszy od pierwszego pełnego tygodnia po świętach (12-18 kwietnia) będzie to 1 mln szczepień tygodniowo.

„Mówimy tutaj o szczepieniu pierwszą i drugą dawką szczepionki” – zaznaczył.

Dzisiaj rozpoczęła się rejestracja do szczepień na konkretny termin (począwszy od maja) dla osób między 40. a 59. rokiem życia, którzy złożyli deklarację chęci zaszczepienia w styczniu. Jest to grupa około 680 tys. osób. Jednocześnie 12 kwietnia rozpocznie się rejestracja roczników 1962-1973, każdy rocznik na rejestrację będzie miał jeden dzień.

Z deklaracji rządu wynika, że do końca sierpnia mają zostać zaszczepieni co najmniej pierwszą dawką wszyscy Polacy, którzy zadeklarują taką chęć.

Do końca II kw. ma zostać wykonanych łącznie co najmniej 20 mln szczepień.