Dworczyk: Do Polski powinno trafić dodatkowo ok. 2,5 mln szczepionek w II kw.

Około 2,5 mln dodatkowych dawek szczepionek firmy Pfizer-BioNTech powinno trafić do Polski jeszcze w II kw., poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Ponadto już od maja każda dostawa szczepionek tej firmy ma być zwiększana o kilkadziesiąt tysięcy.

Wczoraj przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen poinformowała, że KE uzgodniła z firmą Pfizer-BioNTech przesunięcie dostaw dodatkowych 50 mln dawek na II kw. z z IV kw. br.

„Na ten moment wiemy, że będzie to ok. 2,5 mln szczepionek. Nie mamy jeszcze dokładnych, precyzyjnych informacji dotyczących również tego, kiedy dokładnie te szczepionki do Polski przyjadą” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej, pytany o to, jaką liczbę szczepionek z tej puli 50 mln otrzyma Polska.

Dworczyk poinformował również, że „już maju będą dostępne dostawy szczepionki Pfizer nieco zwiększone, tzn. każda dostawa na razie o kilkadziesiąt tysięcy sztuk”.

„A czekamy jeszcze na przesłanie precyzyjnych informacji, związanych z tą dodatkową pulą szczepionek” – dodał.

Wcześniej rząd zapowiadał, że w II kw. spodziewana jest dostawa ok. 7 mln szczepionek (5,5 mln szczepionek wynikających z umów, reszta z deklaracji producentów).

Rząd zapowiada wykonanie wykonanie w II kw. łącznie 20 mln szczepień.

(ISBNews)