Dworczyk: od 9 maja wszyscy dorośli Polacy będą mogli się zarejestrować

„Przekroczyliśmy 9 mln szczepień w Polsce. System cały czas przyspiesza” – mówił podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień. – „Przedstawiamy harmonogram uruchamiania rejestracji dla wszystkich roczników powyżej 18. r.ż.Od poniedziałku przyspieszamy i każdego dnia będziemy rozpoczynali rejestrację dwóch roczników”.

28 kwietnia uruchomiona zostanie rejestracja dla osób między 30 a 39 r.ż., które wcześniej zgłosiły gotowość zaszczepienia się za pośrednictwem formularza – to – zgodnie z danymi rządu – ponad 400 tys. osób. Z kolei 4 maja ruszy rejestracja dla osob w wieku 19-29 lat, które zgłosiły się wcześniej.

„To de facto oznacza, że od 9 maja wszyscy chętni będą się mogli zarejestrować” – podkreślał Dworczyk.

Jednocześnie potwierdził, że AstraZeneca zapowiedziała zmniejszenie dostaw szczepionek do Polski. „Zamiast 268 tys. szczepionek dojedzie 67 tys. Niestety w kolejnych tygodniach sytuacja może wyglądać podobnie” – tłumaczył.

Zapowiedział także, że dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie, które wprowadzi zmianę – w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18 r.ż. „Jest to pewne rozluźnienie, związane z etapem Narodowego Programu Szczepień, na którym już się znajdujemy” – mówił Dworczyk.