Dworczyk podtrzymuje, że do końca II kw. zostanie wykonanych 20 mln szczepień

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podtrzymuje, że w ramach Narodowego Programu Szczepień (NPS) zostanie wykonanych 20 mln szczepień do końca II kw. Około 1,1 mln szczepionek, które miały trafić do polski jeszcze w kwietniu trafi najprawdopodobniej na początku maja. W tym tygodniu planowane jest wykonanie 1,6 mln szczepień.

„Utrzymujemy deklarację tego, że co najmniej 20 mln szczepień zostanie wykonanych do końca II kw. Te wytyczne […] zostaną zrealizowane” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.

Poinformował, że z tygodnia na tydzień liczba tempo wykonywanych szczepień wzrasta. W ostatnim tygodniu wykonano ich 1,4 mln (średnio po 200 tys. dziennie).

„W tym tygodniu planujemy dalsze przyspieszanie, planujemy wykonanie 1,6 mln szczepień, pomimo tego, że właśnie mamy przed sobą majówkę” – podkreślił.

Zaznaczył, że opóźnienia w dostawach przełożą się na realizację Narodowego Programu Szczepień, co oznacza, że niektóre osoby oczekujące na pierwszą dawkę szczepionki mogą mieć nieco przesunięty termin szczepienia.

Może to także przekładać się na opóźnienia w uruchamianiu niektórych punktów szczepień powszechnych.

Jak wynika z zapowiedzi producentów, szczepionki te mają trafić do Polski w maju. „Deklaracje są takie, że opóźnienia obecne mają być nadrobione jeszcze w maju” – wskazał Dworczyk.

Pytany, czy możliwe są zmiany w dostawach, powiedział: „na razie mówimy o tym 1,1 mln, który nie dotrze do Polski na koniec kwietnia, natomiast mamy raczej obiecujące deklaracje na początek maja”.

(ISBnews)