Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Jak wynika z rozmów „Rz”, decyzja o przyspieszeniu rejestracji wcześniejszych roczników na szczepienie przeciw koronawirusowi była efektem spadku zainteresowania rejestracją wśród osób po 60. roku życia. Rozmówcy z PiS przyznają, że zabrakło jednak kluczowego komunikatu o otwarciu rejestracji.
–Dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń, uważa, że z punktu widzenia obecnej organizacji szczepień niemożliwe jest szczepienie przeciw koronawirusowi 10 mln osób miesięcznie. System szczepień powinien być uwolniony w jak największej liczbie punktów, także w punktach szczepień masowych.
–Jako że starsze osoby odpowiadają słabiej na szczepienia – niezależnie od użytego preparatu – istnieje możliwość, że otrzymają one trzecią dawkę szczepionki. Możliwy jest również scenariusz, w którym doszczepienie nastąpi szczepionką o poszerzonym składzie, w odpowiedzi na nowe warianty wirusa.

Parkiet
–Urządzenie Covid Detector spółki ML System przechodzi zaawansowane testy w warunkach klinicznych. Produkt wykorzystuje metody pomiaru spektroskopią rozproszeniową. Będzie mógł być wykorzystywany na lotniskach, przejściach granicznych czy w budynkach użyteczności publicznej.