Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Prezydent Andrzej Duda zwołał na dziś zdalne posiedzenie rady gabinetowej w sprawie sytuacji epidemicznej i dalszej strategii walki z pandemią Covid-19. To efekt wczorajszych doniesień o 954 ofiarach śmiertelnych i 28 887 nowych przypadków zachorowań.
–W czwartek została przekroczona liczba 7 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi, co sytuuje nas w połowie stawki wśród państw europejskich. Zdaniem dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcina Jędrychowskiego w zwiększeniu poziomu wyszczepienia mogłoby pomóc szybkie uwolnienie programu szczepień. Rozwiązałoby to również problem marnowania dawek wakcyny.

Gazeta Wyborcza
–Europejska Agencja Leków nie zmieniła rekomendacji w sprawie szczepionki AstryZeneki, nie wyklucza jednak, że w miarę zdobywania wiedzy na temat powikłań po jej podaniu zmienione zostaną zalecenia w sprawie jej używania. Niemcy, Włochy, Francja, Holandia i Hiszpania niezależnie od decyzji EMA wprowadziły ograniczenia w stosowaniu preparatu – podają go osobom ze starszych grup wiekowych. Wynika to z faktu, że większość powikłań zakrzepowych dotyczyła do tej pory kobiet pomiędzy 20. a 50. rokiem życia.