Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Obecnie zajętych jest ponad 75% łóżek covidowych i 79% respiratorów, w związku z czym rząd zdecydował się przedłużyć obowiązujące obostrzenia pandemiczne. Wyjątkiem jest otwarcie przedszkoli i żłobków od poniedziałku oraz umożliwienie uprawiania sportu grupowego na świeżym powietrzu. Do 3 maja włącznie zamknięte pozostaną również hotele i obiekty noclegowe.
–Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych skrytykowali szczepionki firm AstraZeneca i Johnson & Johnson, ponieważ korzystają one „z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów”. Mimo to mogą korzystać z nich wierni, którzy nie mają dostępu do innego preparatu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Liczba zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych wzrosła o ponad ¼ w porównaniu do 2019 r., wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Liczba dni na zwolnieniu z tego powodu wzrosła o 37% r/r.

Gazeta Wyborcza
–120 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson, które dostarczono do Polski, będzie w najbliższym czasie rozdysponowane do punktów szczepień. Amerykańska Agencja Żywności i Leków oraz Centrum ds. Chorób Zakaźnych zaleciły wstrzymanie szczepień tym preparatem ze względu na wystąpienie sześciu bądź siedmiu przypadków zakrzepicy u kobiet w wieku od 18 do 48 lat. Firma wstrzymała dystrybuowanie szczepionki w Europie.