Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Postulaty zmian w finansowaniu ochrony zdrowia, przedstawione przez wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego, oparte są na czterech filarach: wzroście składki z 9 do 10% w ciągu 2–4 lat; wydawaniu 7% PKB na zdrowie w 2025 r. (obecnie jest to 6%); wyższych składkach od osób płacących KRUS i przedsiębiorców; wprowadzeniu ubezpieczenia pielęgnacyjnego.
–Podawanie szczepionek przeciw koronawirusowi w firmach ma ruszyć ok. 10 maja, otrzymają je nie tylko pracownicy, lecz także członkowie ich rodzin, bez względu na wiek. Niemożliwe będzie jednak wybranie konkretnego preparatu.

Rzeczpospolita
–Szpitale, które nie wykonały kontraktów z powodu wstrzymania zabiegów podczas pandemii, zaczęły otrzymywać wezwania do zwrotu pieniędzy za niewykonanie świadczeń w ramach tzw. umów cząstkowych. Dyrektorzy szpitali i samorządowcy podkreślają, że to sam minister zdrowia wstrzymywał wykonania, nakazując skupienie się na walce z pandemią.
–Od poniedziałku rozpocznie się regionalne luzowanie obostrzeń, dotyczyć będzie m.in. otwarcia zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz powrotu do szkół w systemie hybrydowym uczniów klas I–III. Obostrzenia zostaną utrzymane w województwach z największymi liczbami zakażeń, czyli śląskim, dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim i opolskim. W przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegółowy plan na maj.