StethoMe rozpoczął sprzedaż urządzenia do monitoringu oddechu klientom indywidualnym

StethoMe rozpoczęło sprzedaż on-line urządzenia do zdalnego wykrywania nieprawidłowości w układzie oddechowym klientom indywidualnym, koncentrując się na dzieciach z astmą, poinformował ISBzdrowie CEO i współzałożyciel firmy Wojciech Radomski.

„Rozpoczęliśmy sprzedaż urządzenia StethoMe do klienta indywidualnego” – mówi w rozmowie z ISBzdrowie Wojciech Radomski. – „Przez ostatnie 2 lata zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej przeprowadziliśmy różnego rodzaju pilotaże. Naszym następnym krokiem jest sprzedaż w krajach unii europejskiej. Naszym celem jest globalna ekspansja”.

StethoMe to pierwszy system do zdalnego wykrywania nieprawidłowości w układzie oddechowym. Opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji posiadających status wyrobu medycznego, współpracujących z bezprzewodowym stetoskopem oraz dedykowaną aplikacją. Rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla dzieci cierpiących na astmę i inne schorzenia związane z układem oddechowym.

„Epidemia koronawirusa na pewno nam pomogła. Po pierwsze – nastąpiło przyspieszenie w rozwoju telemedycyny, po drugie – większą uwagę zwrócono na choroby układu oddechowego. Obecnie koncentrujemy się na dzieciach z astmą, które wymagają stałego monitorowania stanu zdrowia. Nasze rozwiązanie w momencie zamknięcia przychodni okazało się bardzo pomocne” – tłumaczy Radomski.

Jak podaje WHO, na astmę choruje około 339 mln osób na świecie, w tym około 10% wszystkich dzieci. Wiele przypadków pozostaje nadal niezdiagnozowanych, uniemożliwiając odpowiednią kurację. Astmy nie można całkowicie wyleczyć, ale jej symptomy mogą być skutecznie kontrolowane, dając tym samym szansę na normalne funkcjonowanie.

Według Radomskiego w krajach Unii Europejskiej co 10. dziecko cierpi na astmę. W Polsce jest ok. 350 tys. takich pacjentów.

Dzięki systemowi chory (jego rodzic) może samodzielnie wykonać badanie osłuchowe płuc. StethoMe opiera się na medycznych algorytmach AI (CE 2274) współpracujących z bezprzewodowym stetoskopem oraz dedykowaną aplikacją. System bazuje na jednoczesnym wykrywaniu nieprawidłowych dźwięków osłuchowych (świsty, furczenia, rzężenia drobno- i grubobańkowe), jak i pomiarze parametrów życiowych, takich jak: nasilenie fenomenów patologicznych w układzie oddechowym, częstość uderzeń serca (BPM), częstość oddechów (RR), wartości wydłużenia fazy wydechowej.

„Kupując urządzenie zyskujemy możliwość monitorowania przewlekłej choroby. W razie zaostrzenia objawów możemy szybko i zdalnie podzielić się wynikami ze swoim lekarzem by uzyskać indywidualną opiekę lekarską. Tylko w Polsce współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy z całej Polski, którzy są w stanie od razu interweniować” – tłumaczy nam Radomski.

Spółka rozpoczęła również ogólnopolskie badania układu oddechowego, a wśród pacjentów znajdują się między innymi osoby, które przeszły zakażenie COVID-19. Więcej informacji dostępne jest pod adresem: https://stethome.com/ogolnopolskie-badania-stethome

Inwestorami w StethoMe są m.in fundusze TDJ Pitango Ventures, Manta Ray VC, VFE, Movens Capital, SpeedUp Group, Programa.pl oraz inwestorzy prywatni.