Prezydent podpisał nowelę umożliwiającą szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 umożliwiającą m.in. przeprowadzanie szczepień przeciw COVID-19 w aptekach ogólnodostępnych, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

W ramach tej nowelizacji do ustawy prawo farmaceutyczne wprowadzono „możliwość prowadzenie szczepień ochronnych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, w aptekach ogólnodostępnych” – czytamy w komunikacie.

Jednocześnie w ramach nowelizacji przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, znowelizowano regulacje dotyczące dokumentacji, z tym związane, z jej przechowywaniem i udostępnianiem oraz rejestracji do szczepień przeciw COVID-­­19.

Nowela wprowadza także regulację zakładającą uwzględnianie, przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury górniczej, okresu czasowego oddelegowania pracowników, którzy posiadają uprawnienia ratownika górniczego lub sanitariusza, do wykonywania prac przy zwalczaniu epidemii w ramach wsparcia działania szpitali w związku z COVID-­­19.

Celem noweli jest zwiększenie limitu rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021 o kwotę 187 mln zł na wypłatę wynagrodzenia dla nauczycieli, którzy będą prowadzić dodatkowe zajęcia wspomagające uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie szkół artystycznych, realizujących kształcenie ogólne.

(ISBnews)