Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Od 1 lipca będzie można podróżować po Europie z cyfrowym certyfikatem covidowym. Będzie on wydawany wszystkim obywatelom UE w trzech wersjach: zaświadczenie szczepienia, potwierdzenie negatywnego wyniku testu, dowód przejścia choroby. Państwa UE muszą jeszcze przygotować krajową infrastrukturę do wystawiania certyfikatów oraz do ich akceptowania – mają na to czas do końca czerwca. Certyfikat będzie obowiązywał w 27 państwach UE oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinie.

Gazeta Wyborcza
–Coraz więcej punktów szczepień rezygnuje z zamawiania preparatu AstraZeneki, ponieważ nie ma na niego chętnych – do końca czerwca jest ponad milion wolnych terminów. Polska kupiła 16 mln dawek szczepionki AstraZeneki, jednak już w chwili zakupu brano pod uwagę, że część szczepionek zostanie odsprzedana, np. Ukrainie.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło konsultacje projektu badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia. Program ma ruszyć jeszcze w tym roku. Osoby po czterdziestce będą miały dostęp do co najmniej 6 badań. Program jest skierowany do 20 mln osób, a jego koszt jest szacowany wstępnie na 500 mln zł.