Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Resort zdrowia opracował wytyczne dotyczące szczepienia przeciw Covid-19 w aptekach. Zgodnie z nimi w aptecznym pomieszczeniu do wykonywania szczepień powinny się znaleźć: zestaw do wykonywania iniekcji, opatrunki, pakiet odkażający i dezynfekcyjny, środki ochrony osobistej, a także roztwór do wstrzykiwania adrenaliny u pacjenta, który dozna wstrząsu anafilaktycznego. Uprawnienia do wykonywania szczepień ma przeszło 8 tys. farmaceutów.

Gazeta Wyborcza
–Zdaniem eksperta ds. zarządzania kryzysowego Marcina Samsela cel rządu, aby dwiema dawkami zaszczepić 30 mln Polaków, jest dziś mało prawdopodobny do osiągnięcia. Wynika to z faktu, że doszliśmy do limitu zainteresowania szczepieniami, spowodowanego brakiem korelacji Narodowego Programu Szczepień z luzowaniem obostrzeń.
–Pielęgniarki zapowiedziały na 7 czerwca strajk ostrzegawczy, przyczynami protestu są niskie zarobki i złe warunki pracy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak nieoficjalnie podaje „DGP”, rząd w czerwcu ma zdecydować, czy i kiedy znieść w Polsce stan epidemii. Trwa on od 20 marca 2020 r., wcześniej przez tydzień obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego – powrót do niego wydaje się najbardziej prawdopodobnym wariantem. Decyzje zależą od szybkości wyszczepienia, a także od tego, jak będą radziły sobie kraje z osiągniętą odpornością populacyjną.