Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Członkowie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapowiadają na dziś strajk ostrzegawczy w 40 szpitalach w Polsce i protesty w całym kraju. W ramach strajku pielęgniarki na dwie godziny odejdą od łóżek pacjentów. Osią sporu jest przyjęty przez Sejm projekt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Gazeta Wyborcza
–Działacz Porozumienia Jarosława Gowina Andrzej Sośnierz, krytykujący raport zawierający założenia reformy szpitali, uważa, że obecny system działa źle nie dlatego, że jedne szpitale należą do miast, a inne do powiatów czy marszałków, lecz dlatego, że władza w nim już jest scentralizowana. Kluczem do usprawnienia miałyby być polityka konkursów i lepsza wycena leczenia.

Dziennik Gazeta Prawna
–Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski zapowiedział, że w najbliższych tygodniach szczepionek przeciw Covid-19 powinno być na tyle dużo, żeby wszyscy chętni mieli możliwość zaszczepienia. Tam, gdzie jest najmniej wolnych terminów, proponowane są dodatkowe dawki preparatów, z kolei tam, gdzie brakuje punktów szczepień, Agencja wspiera samorządy lub wysyła mobilne punkty szczepień.
–Do jutra można zgłaszać uwagi ws. nowych wycen świadczeń z zakresu psychiatrii dla dzieci na II i III poziomie referencyjnym. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zakłada wzrosty o 35–40% w odniesieniu do 28 produktów rozliczeniowych. Będzie się to wiązało z dodatkowymi wydatkami NFZ w wysokości 24,95 mln zł w II połowie 2021 r., 102,26 mln zł w 2022 r. oraz 141,92 mln zł w 2023 r.