Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Jakub Zieliński z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW prognozuje, że Polska jesienią odnotuje jedną z najwyższych liczb osób zakażonych koronawirusem w Europie. Wynika to z faktu, że zaszczepionych jest u nas stanowczo mniej seniorów niż w pozostałych państwach Europy, np. Hiszpanii czy Niemczech.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego Grzegorza Gieleraka efektywność programu szczepień dla dzieci w wieku 12–15 lat z punktu widzenia osiągania odporności zbiorowej jest niepełna, dzieci bowiem chorują rzadko i łagodnie przechodzą zakażenie. Ponadto rolę dziecka jako transmitera wirusa można uznać za marginalną.
–Do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano założenia nowej ustawy o refundacji leków. Wśród nich wymieniono m.in. publikowanie listy refundacyjnej co 3, a nie 2 miesiące, wprowadzenie instytucji tajemnicy refundacyjnej oraz premie dla krajowych producentów. Regulacja ma wprowadzić mechanizmy zwiększające bezpieczeństwo lekowe Polski.

Puls Biznesu
–Moderna otworzy w Warszawie centrum usług, wkrótce zatrudni jego szefa. Najpewniej biuro to będzie drugie co do wielkości po amerykańskim. W ciągu kilku lat spółka planuje zatrudnić w Polsce 250 osób. Warszawskie centrum zajmie się finansami, księgowością i HR, Moderna nie wyklucza jednak prowadzenia w Polsce programów badawczych.