Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Do publikacji skierowana została nowelizacja rozporządzenia ws. określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania. Zgodnie z nią wszystkie porady ambulatoryjnej opieki specjalistycznej będą wyłączone z ryczałtu, co umożliwi NFZ wprowadzenie nielimitowanego finansowania tych świadczeń.
–Nowy projekt rozporządzenia ws. specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez farmaceutów określił m.in. listę specjalizacji dla farmaceutów oraz tryb kształcenia i przystępowania do egzaminów. Projekt w dużej mierze podtrzymuje obowiązujące rozwiązania, zmieniła się jednak podstawa prawna – obecnie jest nią ustawa z 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty.

Rzeczpospolita
–Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że niezaszczepieni podróżni spoza strefy Schengen będą musieli odbyć 10-dniową kwarantannę. W przypadku osób, które otrzymają negatywny wynik testu, skróci się ona do 7 dni. Podróżny ma dobę na to, aby dostać się do miejsca odbywania kwarantanny – zdaniem epidemiologa prof. Marcina Czecha osoba przyjeżdżająca z Wielkiej Brytanii powinna od razu trafić do izolacji.