Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Sejm przyjął prezydencki projekt głoszący, że w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania więzi rodzinnej, sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę zadośćuczynienia. Chodzi tu o najcięższe skutki wypadków, błędów medycznych czy przestępstw.
–W przyszłym roku akademickim limit miejsc na studiach lekarskich i lekarsko-dentystycznych zwiększy się o 654, co oznacza, że studia rozpocznie 9029 kandydatów na lekarzy i 1342 przyszłych stomatologów.

Gazeta Wyborcza
–Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego alarmują, że co trzeci Polak może stracić dostęp do lekarza rodzinnego w efekcie niepodpisania kontraktów na najbliższe półrocze przez ok. 2 tys. poradni POZ z 15 województw.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rząd negocjuje dostawę kolejnej dawki szczepionki przeciw Covid-19. Za rozmowy odpowiedzialna jest Komisja Europejska. Chodzi o możliwość uruchomienia szczepień uzupełniających w przypadku pojawienia się niebezpiecznych mutacji. WHO na początku lipca ma wydać opracowanie rekomendujące podawanie kolejnej dawki co roku osobom z grup ryzyka – przede wszystkim seniorom.
–Zdaniem prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych osoby wchodzące na koncert, do sklepu czy hotelu nie mogą być zmuszane do okazywania dowodów zaszczepienia. Oznacza to, że trudno będzie przekroczyć limity pandemiczne, chyba że klienci z własnej woli będą chcieli udowodnić, że zostali zaszczepieni.
–NFZ skierował do konsultacji projekty zarządzeń ws. zabezpieczenia dostępności do świadczeń POZ przez szpitalne oddziały ratunkowe oraz izby przyjęć, a także placówki realizujące umowy w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. To swego rodzaju odpowiedź na zaostrzający się konflikt rządu z lekarzami POZ.