Powstaje bot terapeutyczny, który zadba o psychikę młodych osób

Emplocity, spółka zajmująca się automatyzacją procesów w biznesie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, wspólnie z Laboratorium Neuronauki Emocji i Centrum Transferu Wiedzy, będącymi częścią SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, pracuje nad stworzeniem chatbota terapeutycznego. Narzędzie wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji i zaawansowane procesy uczenia maszynowego jest kierowane przede wszystkim młodym osobom, doświadczającym stanów depresyjnych i lękowych. Rozwiązanie ma zacząć pomagać już w drugiej połowie 2022 roku.

Celem współpracy jest stworzenie chatbota wspierającego proces terapeutyczny lub dostarczającego podstawowego wsparcia terapeutycznego osobom nie korzystającym z terapii. W tym rozwiązaniu wykorzystywane jest wieloletnie doświadczenie ekspertów psychoterapii poznawczo-behawioralnej i najnowsza wiedza i osiągnięcia z zakresu psychoterapii oraz działania algorytmów sztucznej inteligencji. Przed wdrożeniem na rynek funkcjonowanie i skuteczność chatbota zostaną gruntownie przetestowane w badaniach naukowych.

„Projekt dotyka niezwykle poważnego problemu. Użytkownicy będą mogli porozmawiać z robotem terapeutycznym w powszechnie używanych komunikatorach. Wykorzystując technologię rozumienia i przetwarzania języka naturalnego, chatbot będzie potrafił wykryć w wypowiedziach użytkownika negatywne sposoby myślenia mogące prowadzić do poważnych problemów oraz zareagować na nie przy użyciu technik stosowanych w psychoterapii poznawczo-behawioralnej” – wyjaśnia cytowany w komunikacie Krzysztof Sobczak (na zdjęciu), CEO Emplocity i jeden ze założycieli startupu.

Badania pokazują, że młodzi ludzie szczególnie dotknięci zostali negatywnymi, psychologicznymi skutkami pandemii. Zdalne nauczanie, brak możliwości spotkania się z kolegami i koleżankami z klasy, wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera, poczucie izolacji społecznej, niepewność co do odpowiedniego przygotowania do egzaminów – to tylko kilka przykładów tego, z czym mierzą się obecnie młodzi ludzie. W efekcie odczuwają samotność, niepokój i stres, a niekiedy przejawiają nawet objawy depresji.

„Rozwiązanie adresowane jest przede wszystkim do młodych dorosłych i nastolatków, którzy zauważyli u siebie niechęć do działania, obniżenie nastroju lub zwiększony niepokój. Warto zaznaczyć, że projekt realizowany jest w wyjątkowym czasie – u wielu młodych ludzi pandemia uwypukliła problemy emocjonalne, sprawiając, że stały się one bardziej dotkliwe. Pamiętajmy jednak, że podstawą terapii jest wciąż interwencja profesjonalisty. Maszyna, choć przetwarza więcej informacji i szybciej niż człowiek, nadal nie jest w stanie wychwycić wielu niuansów, które rozpozna terapeuta z wieloletnią praktyką. Spodziewamy się jednak, że bot może sprawnie pomóc zredukować negatywne odczucia, i to w dowolnym miejscu i czasie poprzez smartfon – dokładnie wtedy gdy użytkownik tego potrzebuje, wykorzystując narzędzia komunikacji dające mu największe poczucie komfortu” – dodaje prof. Jarosław Michałowski kierownik projektu i certyfikowany psychoterapeuta, kierownik Laboratorium Neuronauki Emocji na Uniwersytecie SWPS.

Wśród głównych mechanizmów, które obejmie swoim działaniem chatbot znajdą się: metody psychoterapeutyczne służące zmianie negatywnych sposobów myślenia, identyfikacja myśli samobójczych wraz z reagowaniem kryzysowym, elementy psychoedukacji, a także pomiar i raporty dotyczące zmiany nastroju i postępów w czasie dostarczane użytkownikowi i/lub jego terapeucie.

„Cieszymy się, że nasza technologia będzie mogła wspomóc młode osoby znajdujące się w sytuacji kryzysowej, wyposażyć w treści psychoedukacyjne i być może przełamać bariery przed skorzystaniem ze wsparcia specjalisty. Połączenie psychologii i sztucznej inteligencji to układ złożony, który – za pomocą głębokiego uczenia ze wzmocnieniem (ang. reinforcement learning) i w oparciu o predefiniowane scenariusze – potrafi rozpoznawać nietypowe zachowania i odpowiednio wcześnie wdrożyć profilaktykę (np. właśnie przekonać do wizyty u profesjonalisty)” – podkreśla Arkadiusz Talun CTO i drugi z założycieli Emplocity.

Wkrótce wystartuje oferta akcji Emplocity na platformie CrowdConnect.pl – lidera tego typu segmentu rynku ofert publicznych w Polsce. Wartość emisji i warunki rudny finansowania będą dostępne już wkrótce w dniu startu oferty. Intencją Spółki jest by oferta odbyła się w III kwartale br. Emplocity jest także w trakcie przygotowania niezbędnych dokumentów, które umożliwią nam debiut na rynku NewConnect.

Emplocity powstało 2013 roku w Warszawie. Spółka zajmuje się zastosowaniem rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji i automatyzacji w biznesie. Tworzy rozwiązania wspierające prowadzenie biznesu, oparte na sztucznej inteligencji. W swoich rozwiązaniach wykorzystuje metody głębokiego uczenia maszynowego oraz przetwarzania języka naturalnego, wykorzystując zaawansowany algorytm, data science i uczenie maszynowe w celu zautomatyzowania procesów biznesowych.