Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Budżet Narodowego Funduszu Zdrowia ma wzrosnąć o ok. 7% w przyszłym roku. Na leczenie ma zostać przeznaczone 105,4 mld zł, z czego niemal połowa zostanie przekazana na leczenie szpitalne.
–Zdaniem Egberta Piaseckiego z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN w Polsce narażonych na zakażenie wirusem Covid-19 w czwartej fali jest ok. 10 mln osób – to ci, którzy nie zaszczepili się bądź przechorowali Covid-19, ale ich odporność słabnie. Przyrostów zachorowań możemy się spodziewać w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Gazeta Wyborcza
–Urzędnicy wielu ministerstw i podległych rządowi instytucji wraz z członkami swych rodzin zgodnie z obowiązującym regulaminem nie mogą wziąć udziału w loterii szczepionkowej.

Rzeczpospolita
–Dziś Konferencja Episkopatu Polski wyda komunikat ws. promocji szczepień. To efekt rozmów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z sekretarzem Konferencji biskupem Arturem Mizińskim. Zdaniem ministra autorytet Kościoła mógłby podnieść dynamikę szczepień przeciwko Covid-19.
–Zdaniem prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych Michała Sutkowskiego za spadającą dynamikę szczepień przeciwko Covid-19 odpowiada m.in. mała liczba mobilnych punktów szczepień, które docierałyby do osób starszych, brak kampanii skierowanych do opiekunów osób starszych, potrzebne jest także zaangażowanie kościołów i związków wyznaniowych.