Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Rząd w celu przyspieszenia akcji szczepień zliberalizował jej zasady – osoby, które po pierwszej dawce doświadczyły niepożądanych objawów, będą mogły przyjąć inny preparat. Na razie nie ma jednak planów dotyczących trzeciej, przypominającej dawki szczepionki – zdaniem ekspertów obecnie priorytetem powinna być immunizacja niezaszczepionych.

Gazeta Wyborcza
–Z danych, którymi dysponuje stołeczny ratusz, wynika, że pierwszą dawkę szczepienia przeciw Covid-19 przyjęło 17 tys. nauczycieli, z kolei 3,5 tys. nie zgłosiło się po drugą dawkę.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z danych urzędów stanu cywilnego wynika, że do połowy lipca zmarło 60 tys. osób więcej niż w porównywalnym okresie w zeszłym roku. Zdaniem Adama Czerwińskiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego to najwięcej w skali Unii Europejskiej, jeśli chodzi o nadprogramową umieralność.
–Rząd przygotował pakiet zachęt finansowych dla przychodni POZ. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od odsetka zaszczepionych podopiecznych danej przychodni, zwłaszcza tych powyżej 55. roku życia. Premiowane będzie także tempo przyrostu liczby zaszczepionych. Rząd nie zdecydował się na wprowadzenie obowiązku dzwonienia przez lekarzy do niezaszczepionych pacjentów.