Genomtec chce złożyć prospekt do KNF w zw. ze zmianą rynku notowań we IX

Genomtec chce jeszcze w tym kwartale złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) prospekt emisyjny, związany z przeniesieniem notowań na rynek główny GPW, poinformowali przedstawiciele spółki.

„Prospekt do KNF chcemy złożyć najszybciej, jak to będzie możliwe. Oczywiście, nie możemy zrobić tego [przenieść notowań na rynek główny] bez pozytywnej decyzji, na którą oczekujemy w połowie września. I po tej decyzji niezwłocznie chcemy składać prospekt. Chcemy zrobić to jeszcze w tym kwartale” – powiedział CFO spółki Michał Wachowski podczas wideokonferencji.

Uchwałę w sprawie zmiany rynku notowań mają podjąć akcjonariusze na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu zwołanym na 13 września br.

„Patrzymy na spółkę długoterminowo, nie ma planów zamknięcia biznesu, kiedy uda nam się skomercjalizować platformę Genomtec ID. Aktualnie proces związany ze zmianą systemu notowań nie jest związany z emisją. Natomiast patrzymy długoterminowo i jeśli w przyszłości pojawią się okazje biznesowe, które dostrzeżemy i będziemy chcieli wykorzystać, to mogą one spowodować, że środki będą potrzebne” – dodał CFO.

Spółka rozwija platformę Genomtec ID – system diagnostyczny, który będzie w stanie przeprowadzić jednocześnie kilka testów z jednej próbki, m.in. w kierunku określenia przyczyny infekcji dróg oddechowych, czy chorób przenoszonych drogą płciową, w czasie 15 minut.

Dotychczas spółka uzyskała 3 patenty – w Stanach Zjednoczonych i Polsce na system bezkontaktowego ogrzania urządzenia do diagnostyki genetycznej oraz patent na zestaw starterów i kompozycji mieszaniny do diagnostyki bakterii borrelia burgdorferi.

Jak poinformował prezes Miron Tokarczuk, spółka obecnie ma również ponad 20 zgłoszeń patentowych procesowanych w różnych krajach i na różnych rynkach.

„Ta grupa będzie się powiększała, bo do pierwotnego zgłoszenia robi się wiele zgłoszeń lokalnych – w USA, na rynku europejskim, na rynkach azjatyckich, południowo-amerykańskich, więc to portfolio cały czas jest rozbudowywane w momencie, kiedy te zgłoszenia osiągają dojrzałość do wejścia w kolejny etap” – powiedział prezes.

Zaznaczył, że obecnie trudno oszacować, ile patentów spółka uzyska do końca tego roku, gdyż urzędy patentowe na całym świecie są obłożone pracą i dotychczasowy okres 5 lat na znacznie się wydłużył.

Tokarski poinformował, że rozmowy z dystrybutorami dotyczące platformy Genomtec ID już trwają, jednak kluczowe jest zakończenie procesu industrializacji.

„Wprowadzenie testów na Covid było swego rodzaju pretekstem do tego, żeby rozpocząć rozmowy z dystrybutorami, aby móc zebrać i uzyskać informację zwrotną z rynku dystrybutorów. Ta grupa chętnych jest bardzo duża, natomiast musimy zakończyć proces industrializacji. Na razie chcemy, aby ten proces usystematyzować w zakresie testów w kierunku Covid, a wkrótce będziemy rozmawiali już bardziej konkretnie na temat możliwości rynków zbytu dla Genomtec ID” – wskazał prezes.

Pokreślił, że Genomtec jest spółką ukierunkowaną głównie na rozwój Genomtec ID, zaś sprzedaż testów na Covid stanowi oportunistyczne wykorzystanie kompetencji.

„To jest to miejsce, w którym zlokalizowana jest wartość spółki i to będzie decydowało o wartości przyszłego przejęcia czy wartości licencji. Ponad 90% naszej uwagi poświęcone jest temu, aby starannie i zgodnie z harmonogramem przeprowadzać proces industrializacji, proces dopuszczenia do obrotu Genomtec ID” – powiedział Tokarski.

Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej. Flagowym rozwiązaniem spółki jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, działający w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT. Innowacyjny system diagnostyczny będzie w stanie przeprowadzić jednocześnie kilka testów z jednej próbki, m.in. w kierunku określenia przyczyny infekcji dróg oddechowych, czy chorób przenoszonych drogą płciową, w czasie 15 minut. Spółka prowadzi prace nad kilkoma rozwiązaniami z zakresu mobilnej diagnostyki molekularnej. Świadczy również usługi badawcze oraz diagnostyczne dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych. Genomtec zadebiutował na rynku NewConnect w marcu 2021 r.

(ISBnews)