Innowacyjny zabieg wszczepienia protezy prącia wykonany w krakowskim Szpitalu na Klinach

Wszczepienie protezy prącia jest ostateczną formą leczenia zaburzeń erekcji w postaci zabiegu operacyjnego, w sytuacji kiedy problemu zaburzenia erekcji nie da się rozwiązać w inny sposób oraz kiedy istnieją ku temu wskazania medyczne. „Do zabiegów protezowania prącia kwalifikowani są głównie pacjenci po zabiegach usunięcia prostaty, pęcherza moczowego lub operacjach odbytnicy. Zabiegi wykonuje się również u mężczyzn z uszkodzonym rdzeniem kręgowym np. w wyniku wypadku oraz u tych cierpiących na zaburzenia przewodzenia nerwowego. W przypadku tych grup pacjentów proteza stanowi jedyną alternatywę rozwiązania problemu braku erekcji” – wyjaśnia dr n. med. Jakub Kłącz, urolog i seksuolog z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Na czym polega zabieg protezowania prącia?
Proteza półsztywna Tactra to system składający się z dwóch plastycznych cylindrów wszczepianych w ciała jamiste prącia pacjentów z brakiem erekcji. Proteza ta zastępuje naturalne wypełnianie się ciał jamistych krwią w trakcie pobudzenia seksualnego, które nie występuje u pacjentów z uszkodzonym unerwieniem. Pacjent poprzez odpowiednie ustawienie implantu może ustawić prącie w pozycji wzwiedzionej umożliwiającej współżycie lub ukrytej. Wszystkie elementy wykonane są z wszczepialnych i biokompatybilnych materiałów najnowszej generacji.

„Zabieg wykonuje się poprzez niewielkie nacięcie pod żołędzią prącia lub poprzez cięcie między prąciem a moszną. Następnie po wypreparowaniu ciał jamistych, każde z nich jest nacinane i odpowiednio poszerzane by umożliwić wprowadzenie dobranych pod względem długości i średnicy cylindrów. Po przygotowaniu ciał jamistych wprowadzane są cylindry, całość rany, cylindry i ciała jamiste przepłukiwane są roztworem antybiotyku, który ma za zadanie zapobiec miejscowemu nadkażeniu. Zabieg kończy się założeniem szwów i opatrunku uciskowego” – mówi dr Jakub Kłącz.

Jakie są zalety z przeprowadzenia zabiegu protezowania prącia?
Po implantacji protezy pacjent w czasie 4-6 tyg. od może podjąć satysfakcjonujące współżycie. 95% pacjentów jest zadowolonych z efektu operacji zarówno pod kątem estetycznym jak i przede wszystkim funkcjonalnym. Proteza prącia Tactra to urządzenie proste w obsłudze i stanowiące alternatywę dla bardziej skomplikowanych systemów hydraulicznych.

„Do największych zalet wykorzystania protezy należą przede wszystkim przywrócenie czynności wzwodu, ale także łatwość użytkowania, brak pompek, balonów z płynem, czy wyczuwalnych rurek pod skórą oraz możliwość umieszczenia wszystkich elementów protezy dyskretnie wewnątrz ciała” – dodaje dr Jakub Kłącz.

Szacuje się, że problem niezdolności osiągnięcia wzwodu, bądź też jego trwałego utrzymania dotyczy niemal 3 milionów mężczyzn w Polsce. Całkowity brak erekcji dotyka ok. 5% mężczyzn w wieku 40 lat oraz 15% mężczyzn w wieku 70 lat. Natomiast w przypadku przejściowych, umiarkowanych oraz średniego stopnia zaburzeń erekcji problem nasila się wraz z wiekiem i szacuje się, że cierpi na niego ok. 40% pacjentów w wieku 40 lat, a skala ta zwiększa się o 10% w każdej kolejnej dekadzie życia.

Wśród przyczyn braku erekcji najczęściej wymienia się te związane z leczeniem operacyjnym w obrębie miednicy m.in. w przypadku raka prostaty i pęcherza moczowego jak również operacje na jelicie grubym, wskutek których dochodzi do uszkodzenia unikalnego unerwienia odpowiedzialnego za wzwód. Dodatkowo do problemów z erekcją przyczyniają się także schorzenia kardiologiczne, neurologiczne, choroby internistyczne takie jak cukrzyca oraz przebieg przewlekłych farmakoterapii różnych schorzeń.

Problemy ze wzwodem obniżają jakość życia, mogą prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości oraz mogą wywołać lęk przed stosunkiem seksualnym. Pomimo to tylko nieliczni mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji decydują się na szukanie pomocy medycznej. Współczesna medycyna oferuje wiele form terapii w tym między innymi leczenie farmakologiczne, iniekcje doprąciowe do ciał jamistych oraz specjalne urządzenia ułatwiające osiągnięcie lub zastępujące naturalny mechanizm uzyskania wzwodu.