Matyja apeluje do kibiców piłki nożnej o powszechne szczepienia

Wszyscy wiemy jak wyglądają piłkarskie stadiony bez kibiców. „Nie chcemy już więcej takich sytuacji. Kiedy nadejdzie czwarta fala pandemii na mecze wejdą tylko osoby zaszczepione lub te, które będą miały negatywny wynik testu” – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja.

Prof. Matyja podczas spotkania z przedstawicielami małopolskich klubów występujących w polskiej Ekstraklasie przedstawił apel „do wszystkich kibiców ekstraklasowych zespołów o masowy udział w szczepieniach”. Nazwał to szczepieniem „tzw. 12 zawodnika”.

Jak podkreślił patronujący temu projektowi wojewoda małopolski Łukasz Kmita : „trzy kluby Cracovia, Wisła Kraķów i Termalica Brut-Bet Nieciecza zorganizują przed meczami tymczasowe punkty szczepień, które będą ochraniane przez funkcjonariuszy policji”. Tak będzie na przykład 21 sierpnia przed meczem Cracovia – Jagiellonia, czy przed meczem Wisła Kraków – Legia – 28 sierpnia i tego samego dnia w Niecieczy przed spotkaniem z Cracovią.

Przedstawiciele zarządów trzech małopolskich klubów Ekstraklasy podpisali się pod apelem zachęcającym do szczepień, aby piłkarze mogli słyszeć prawdziwy doping, a nie oklaski puszczane z taśmy. „Jedyną skuteczną walką z COVID-19 jest szczepienie” – podkreślali zgodnie.

Uczestnicy dzisiejszej konferencji liczą na odzew innych klubów sportowych i dołączenie do wspólnej akcji.

Wojciech Żurawski, Kraków